אחרי הריאיון בכאן רשת ב: סטרוק מגיבה לסערה

אחרי הריאיון בכאן רשת ב: סטרוק מגיבה לסערה

מתגברות התגובות על דבריה של ח"כ מהציונות הדתית הבוקר בכאן רשת ב • רה"מ המיועד נתניהו: "ההסכמים הקואליציוניים לא מאפשרים להפלות לרעה להט"בים או לפגוע בזכויותיהם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אורית סטרוק, 14.03.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חדשות הערב – שידור חי

סערת האפליה - חשיפת כאן חדשות: חברת הכנסת מהציונות הדתית לא חוזרת בה מהדברים שאמרה הבוקר (ראשון) בכאן רשת ב. סטרוק צייצה: "אף אחד לא מתכוון להפלות לרעה להט"בים בגלל עצם זהותם או הזדהותם. להט"בים הם בני אדם וראויים לכבוד ולאהבה כמו כל אחד. לא מדובר בכלל על זהות המטופל אלא על מהות הטיפול. אם יש טיפול רפואי שמנוגד להלכה - רופא שומר מצוות לא יאלץ לתת אותו, ללא קשר לזהות המטופל".

גם רופאים לא יעניקו טיפול ללהט"ב? סטרוק לקרן נויבך: "אסור לכפות"

הנשיא הרצוג הגיב לסערה ומסר: "האמירות הגזעניות שנשמעות בימים האחרונים נגד קהילת הלהט״ב ובכלל נגד מגזרים וציבורים שונים – מדאיגות ומטרידות אותי מאוד. אפעל בכל כוחי כנשיא המדינה על מנת למנוע פגיעה בחלקים ואוכלוסיות שונות בציבור". 

מוקדם יותר היום התגברו התגובות על דבריה של חברת הכנסת סטרוק הבוקר בכאן רשת ב, לפיה "אסור לכפות על רופא או רופאה לתת טיפול שעומד בניגוד לעמדתם הדתית". גם חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית התייחס לחוק האפליה שנחשף בכאן חדשות בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. כשנשאל אם בעל מלון דתי יוכל לסרב לארח הומואים הוא השיב: "אם זה פוגע ברגשותיו הדתיים - כן". 


"עצם הצעה שכזו, גם אם בסוף לא תעבור, מכרסמת בערכי האתיקה הרפואית אליה מחוייבים כל הרופאים", מסרה היום הדס זיו, סמנכ"לית אתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם. "הדרישה שהרופאים יעניקו טיפול שיוויוני אינה יכולה להיות מוגדרת ככפייה, זו משימתם וזה מקצועם. מי שלא מסוגל לעמוד בחובה עליונה זו ולהעניק טיפול שיוויוני לכל מטופליו ומטופלותיו שלא ילך להיות רופא. השיח שמובילים סטרוק ודומיה ירסק את הקהילה הרפואית ונדמה שלשם הוא מכוון".

יושב ראש ההסתדרות הרפואית, הפרופסור ציון חגי, אמר כי "הרופאים מחוייבים לשבועת הרופא ולא ייתנו לשום אדם ולשום חוק לשנות את העובדה הזו". הפרופ' חגי הוסיף כי "מערכת הבריאות תמיד הייתה אי של שפיות, סמל לדו-קיום, מקום שבו יהודים וערבים עובדים כתף אל כתף, כשערך השוויון הוא נר לרגליהם.

נשיא התאחדות בתי המלון אבי ניסקורן הגיב גם כן לדברייהם של סטרוק וסמוטריץ' ואמר בריאיון לתוכנית בכאן רשת ב כי "היסודות הדמוקרטיים שלנו לא מספיק חזקים ויש הבדל בין שלטון שמשליט מדיניות לבין פגיעה אנושה בדמוקרטיה ובזכויות האזרח".

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו אמר היום כי דבריה של חברת הכנסת סטרוק אינם מקובלים עליו ועל חבריו בליכוד. "ההסכמים הקואליציוניים לא מאפשרים להפלות לרעה להט״בים או לפגוע בזכויותיהם לקבל שירותים ככל אזרח בישראל", הוסיף נתניהו. "הליכוד יבטיח שלא תהיה שום פגיעה בלהט״בים או בזכויותיהם של כל אזרח בישראל".

גם ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד הגיב לדברים, ואמר כי "נתניהו חלש ומוביל אותנו למדינת הלכה חשוכה".

"הכוונה להכניס אפליה למערכת הבריאות והטיפול הרפואי על בסיס מוצא, צבע עור, דת, או מין - מעוררת חלחלה", אמר שר הבריאות היוצא ניצן הורוביץ. "מערכת הבריאות תמשיך להיות המערכת המעורבת והמגוונת ביותר, בלי שמץ של גזענות ואפליה - עם יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, נשים וגברים, להט״בים, עשירים ועניים - בכל המקצועות ומוסדות הבריאות. אורית סטרוק מחברון וסמירה פתחי מעכו - יקבלו טיפול שווה ויחס הולם מכל רופא ואחות, מכל רוקח ובכל קופת חולים".

"הניסיון להכשיר אפליה מכוערת בחסות החוק נגד אוכלוסיה שלמה בחברה הישראלית הוא מעשה בזוי ולא יהודי", אמרה היום יושבת ראש האגודה למען קהילת הלהט"ב, הילה פאר. "מבקשים לסמן להט״בים כדי שנהיה בביתנו בלבד, כמו בימים חשוכים בהיסטוריה האנושית ולא נסכים לכך בשום צורה. רה״מ המיועד נתניהו הוא זה שהצהיר שימנע כל פגיעה בזכויות להט״ב, בהיותו רה״מ של כל אזרחי ישראל, ובכוחו למנוע את החרפה הזאת. השתיקה הזו היא לגיטימציה לאפליה".

יו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי, הוסיפה: "סטרוק ורוטמן משרטטים במדויק את קווי היסוד של הממשלה החדשה, לא משנה כמה נתניהו מתנער מהם כלפי חוץ. הוא המיעוט החילוני בממשלה הקיצונית הזו, שבה לא מכירים בנשים, בלהטב"קים ובערבים כבנות ובני אדם שווים. ממשלה שלא מייצגת את רוב הישראליות והישראלים שממש לא מסכימות ולא מסכימים לזה". 

הפופולריים