פרסום ראשון: התוכנית של נתניהו ודרעי למעקף בג"ץ

התוכנית של נתניהו ודרעי למעקף בג"ץ
נתניהו דן באפשרות למנות את דרעי לרה"מ החליפי אם בג"ץ לא יאשר את מינויו לשר • נתניהו מעכב את הודעת "עלה בידי", בניסיון לחתום לפחות על אחד מההסכמים הקואליציוניים • התיקונים בחוק בן גביר: פרסום מדיניות ודיווח תקופתי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריה דרעי
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו דן בשבוע האחרון עם בכירים בקואליציה המיועדת באפשרות למנות את יו"ר ש"ס אריה דרעי לראש הממשלה החליפי ללא רוטציה - אם בג"ץ לא יאשר את מינויו לשר. כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

בשבוע הבא יאושר בכנסת חוק דרעי בקריאה שנייה ושלישית. מיד לאחר מכן יוגשו העתירות לבג"ץ, שיכריע בשאלה אם מינוי דרעי, שהורשע בעבירות מס, לשר "סביר".

דרעי מעוניין להיות בממשלה, אבל מעדיף שלא לבטל את ״עילת הסבירות״. אם יו"ר ש"ס ימונה לראש ממשלה חליפי - הוא ייאלץ למנות שרים אחרים במקומו. דרעי ונתניהו לא ממהרים כרגע ללכת למהלך של ביטול "עילת הסבירות". המהלך של נתניהו ודרעי ימנע מהאחרון להיות שר, אבל הוא יהיה חלק מהממשלה ומהקבינט המדיני-ביטחוני, ויהיה בעל זכות וטו על החלטות הממשלה. אם המהלך יצא לפועל, דרעי יצטרך למנות שרים במקומו למשרדי הפנים והבריאות.

במקביל, נתניהו מעכב את ההודעה כי "עלה בידו" להרכיב ממשלה, בניסיון לחתום לפחות על אחד מההסכמים הקואליציוניים העקרוניים עם שותפותיו הקואליציוניות. דיונים מתקיימים עם עוצמה יהודית ויהדות התורה. ההסכם עם הציונות הדתית כמעט סופי. אמש דווח בכאן חדשות שבכירי המפלגה לוחצים על נתניהו להשביע ממשלה כבר בשבוע הבא, על אף שיוכל עקרונית להמתין עד יום שני בשבוע שלאחר מכן.

בתוך כך, בעקבות דיוני הוועדה היום יוכנסו שני תיקונים לחוק בן גביר. לבקשת השרה פרקש הכהן ובהסכמת בן גביר - התיקון הראשון  הוא שמדיניות השר לביטחון הפנים תפורסם בכתב באתר האינטרנט של הוועדה. התיקון השני לחוק מחייב את השר להגיע לדיווח תקופתי פעם בשנה בועדת החוקה.

השר לענייני משהו | האזינו לעוד יום 

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה גיל לימון אמר: "שני התיקונים שהשר המיועד אימץ לא נותנים מענה לקשיים המהותיים בהצעה. הנוסח שמונח בפני הועדה לא מאזן כראוי בין סמכויות השר לבין העצמאות המקצועית של המשטרה ולכן הוא לא מתיישב עם עקרונות היסוד של משטר דמוקרטי. יש פה חשש אמיתי מפני השפעה של שיקולים פוליטיים על פעילות המשטרה בתחומים הרגישים ביותר".

היועצת המשפטית לכנסת, עו"ד שגית אפיק, פרסמה חוות דעת כתובה ראשונה על חוק בן גביר: "מדובר בהצעת חוק שמעוררת שאלות מורכבות. נדרשת ממציע הצעת החוק פתיחות ונכונות לשנות את נוסח ההצעה לנוכח הערות העולות בדיון מחברי הכנסת ונציגי הייעוץ המשפטי". חוות הדעת התקבלה לבקשת השרה מרב מיכאלי.

לאחר אישורו בכנסת בקריאה ראשונה, נמשכו הדיונים להכנת הצעת החוק לקריאות שנייה ושלישית. יו"ר הוועדה שעוסקת בפקודת המשטרה (חוק בן גביר), ח"כ אופיר כץ, סילק את השרה אורנה ברביבאי מהוועדה לאחת עימות סוער בינה לבין חה"כ בן גביר.

נציגי הליכוד ונציגי המפלגות החרדיות החליטו לדחות את סיכום פרטי מתווה חוק גיוס החרדים לאחר הקמת הממשלה ולא לכלול את עקרונות החוק בהסכם הקואליציוני.  הוויכוח בין הצדדים על פרטי החוק לא נפתר כרגע אלא נדחה בכמה חודשים.

בהסכם עצמו יסתפקו הצדדים בכמה משפטים שידברו על העיקרון של חשיבות לימוד התורה ועל הצורך להבטיח שלומדי תורה יוכלו להמשיך ללמוד וכן התחייבות לחוקק את חוק יסוד לימוד התורה לצד חוק הגיוס.

כל זה בלי להיכנס לפרטי מתווה חוק הגיוס עצמו. ההחלטה נבעה בין היתר מהרצון שלא לעורר מהומה ציבורית ותקשורתית דווקא בעיתוי הזה סביב הנושא וסביב מתווה אפשרי, לאחר שנושאים אחרים בהסכם הקואליציוני כבר זכו לתשומת לב תקשורתית רבה ועיכבו עד היום את החתימה על ההסכם.

הפופולריים