בייניש: "רפורמה במשפט? זה משטר איומים"

בייניש: "רפורמה במשפט? זה משטר איומים"

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מתייחסת לשינויים האפשריים במערכת המשפט בכאן רשת ב: "אנחנו במהלך שהמטרה שלו היא לשנות את שיטת המשטר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דורית בייניש  בטקס פרידה משי ניצן 18.12.19
צילום: ללא

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית בייניש התייחסה היום (שני) בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ל"רענון" שהממשלה רוצה לבצע במערכת המשפט. "אנחנו במהלך שהמטרה שלו היא לא רק לפגוע בבית המשפט, המטרה היא למעשה לשנות את שיטת המשטר", הסבירה.

האזינו לריאיון עם דורית בייניש

בייניש התייחסה לטענות כי אמון הציבור במערכת המשפט בשפל. "זה פייק ניוז. האמון במערכת המשפט היום הוא גבוה", אמרה והוסיפה כי במערכות הבחירות האחרונות עשו שטיפת מוח לציבור בכל הנוגע לרפורמות. לאור גל האלימות אמרה עוד בייניש: "צריך לחזק את מערכות האכיפה ולתת להן כלים מתאימים להתמודד עם התופעת האלו. המגמה כרגע היא להחליש ולפגוע בעצמאותן, לשנות את סמכויות בית המשפט העליון, ולהשאירן לגורם פוליטי בלי שום ביקורת והגנה על הזכויות".

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס אמרה כי פסקת ההתגברות תתרום להחלשה של בית המשפט והמשמעות של זה היא "פוליטיזציה שבה בית המשפט יהיה מורכב משופטים נבחרים ולא יקיים ביקורת על הממשלה". לדבריה, השיטה הנהוגה כעת היא איומים על מערכת המשפט. "אם יועצים משפטיים לממשלה לא ייתנו חוות דעת כמו שהממשלה רוצה - היא תפטר אותם. אם השופטים יתערבו במינויים - היא תשנה את הכללים. החוק יתקפל לפי אינטרסים פרסונליים". הדבר מזכיר, לטענתה, את התהליך שקרה בפולין והונגריה, שעברו משלטון דמוקרטי לשלטון שאינו דמוקרטי.

החטא ועונשו | האזינו לעוד יום

בממשלה המסתמנת יהיו חברים נאשמים בפלילים - יו"ר הליכוד בנימין נתניהו וחבר הכנסת דוד ביטן וכן מורשעים בפלילים - השרים המיועדים אריה דרעי ואיתמר בן גביר. "זה מדאיג חברתית ומוסרית", ציינה בייניש. "זאת שאלה ציבורית ומוסרית כבדה, מה הם פני המשטר והשלטון במדינה. הרעיון של האנשים הללו הוא שצריך לאיים על המערכת כדי שתפסיק לפעול כפי שהיא פועלת", סיכמה.

הפופולריים