נכנעו ללחץ: המפלגות החרדיות יוותרו על השינוי בחוק הנכד

המפלגות החרדיות יוותרו על השינוי בחוק הנכד

בשבוע שעבר דווח על פשרה לפיה יוענק מעמד של תושבות קבע לנכד של יהודי שעולה לארץ במקום אזרחות, אך התנגדות של הליכוד הורידה את זה מהפרק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה גפני ויצחק גולדקנופף
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המפלגות החרדיות החליטו לוותר על שינוי סעיף הנכד בחוק השבות, למרות דרישתן לבטלו - כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בליכוד הצליחו לשכנע את המפלגות השותפות בקואליציה להקים ועדה שתדון בסעיף הזה ותגבש לגביו מסקנות במהלך הקדנציה עצמה, אך לא הסכימו לכלול בהסכם הקואליציוני נוסח אחר שמשנה או מבטל אותו.

בשבוע שעבר דווח על פשרה מסתמנת לפיה יוענק מעמד של תושבות קבע לנכד של יהודי שעולה לארץ, במקום אזרחות, אך גם לזה הליכוד התנגד. לבסוף, הצליחו בליכוד לכפות את עמדתם על שאר מפלגות הקואליציה. המפלגות החרדיות הסבירו כי לא יכלו להתעקש גם בנושא הזה, לאחר הדרישות הרבות שלהם בנושאים אחרים, בראשם חוק הגיוס, ולכן נאלצו לוותר בסוגיית סעיף הנכד. משמעות הקמת הוועדה בנושא היא בפועל הסכמה משתמעת להשארת הסעיף, שכן ההערכה היא שוועדה שכזו היא דרך עקיפה להוריד את הנושא מסדר היום.

משמעותה העיקרית של הפשרה שהושגה הייתה שהעולים לא יזכו לסל קליטה אך נדמה שהפשרה כרגע תבוטל. הדרישה המקורית הגיעה ממפלגות הימין והחרדים שביקשו לבטל את סעיף הנכד בחוק השבות. הדבר יגרום לכך שלדור שלישי ליהודים לא תהיה האפשרות לעלות לישראל.

הפופולריים