המתקפה החריגה של היועמ"שית - והתשובה של בן גביר

המתקפה של היועמ"שית - והתשובה של בן גביר

בהרב מיארה על הצעות החקיקה שמגבשת הקואליציה הנכנסת: נישאר עם הדמוקרטיה בשם, אך לא במהות" • יו"ר עוצמה יהודית: חושבת שהיא רה"מ האמיתית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלי בהרב מיארה ואיתמר בן גביר
צילום: צילומים: יונתן זינדל ושיר תורם, פלאש 90

ביקורת תקיפה וחריגה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, על הצעות החקיקה שמגבשת הקואליציה הנכנסת. בהרב מיארה הזהירה בנאום בכינוס חיפה למשפט באוניברסיטת חיפה כי "בליץ החקיקה עלול לשבש את מערכת האיזונים והבלמים בין רשויות השלטון". היועצת המשפטית לממשלה אמרה עוד כי בלא ביקורת שיפוטית וייעוץ משפטי עצמאי, ניוותר עם עקרון שלטון הרוב בלבד. דמוקרטיה בשם, אך לא במהות".

מערכת המשפט על הכוונת | האזינו לפרק בהסכת עוד יום

בביקורת מרומזת על הצעת החוק בעניין סמכויות המשטרה והשר לביטחון לאומי אמרה בהרב מיארה כי במדינה דמוקרטית לא ראוי לשנות את מערכת היחסים שבין הדרג המדיני לבין מערכת אכיפת החוק בחקיקת בזק.

יו"ר עוצמה יהודית, חבר הכנסת איתמר בן גביר, המיועד לתפקיד השר לביטחון לאומי, אמר בתגובה כי היועצת המשפטית לממשלה "טועה לחשוב שהיא ראש הממשלה האמיתית של מדינת ישראל", וכי כל חוק שאינה מסכימה איתו הופך לסכנה לדמוקרטיה.

בן גביר הוסיף: "אילו הייתה היועצת המשפטית משתתפת בדיונים על הצעת החוק בכנסת, הייתה מגלה שהבעיה נעוצה בכך שפקודת המשטרה אינה מאפשרת לשר לקבוע מדיניות, אף שכל גורמי המקצוע סבורים שהוא אמור לעשות זאת. עוד אמר כי אין מדובר בחקיקת בזק, אלא בחקיקה חשובה ודחופה שתאפשר לשר לביטחון לאומי להחזיר את הביטחון האישי לאזרחי מדינת ישראל. 

ראש הממשלה יאיר לפיד קרא לנתניהו "לרסן את שותפיו. נתניהו חלש ובן גביר מנצל זאת כדי להשתלח ביועצת המשפטית כאחרון הבריונים". עוד אמר לפיד כי "הזלזול במהלכים משפטיים, בליץ החקיקה עוד בטרם הוקמה הממשלה וההתקפה על נושאי תפקידים שאינם יכולים להגיב הם ביזוי של ערכי המדינה".

הפופולריים