הושגה פשרה: ההצבעה על יו"ר הכנסת נדחתה למחר

הושגה פשרה: ההצבעה על יו"ר הכנסת נדחתה למחר

שעות לפני ההצבעה במליאה הוחלט להעבירה ליום שלישי ולקיים דיון מקוצר • לפיד: נבקש למנוע מנתניהו, דרעי, חיים כץ וביטן להצביע על חוק דרעי • מיקי זוהר לכאן רשת ב: מעריך שהממשלה החדשה תקום בשבוע הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יריב לוין בכנסת, יוני 2022
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עדכונים שוטפים

16:00 | סיעות הקואליציה העתידית המליצו על ח"כ יריב לוין לתפקיד יו"ר הכנסת 


15:09 | ח"כ איתמר בן גביר בפתח ישיבת סיעת עוצמה יהודית: יש חברי כנסת בליכוד שמונעים מנתניהו להקים ממשלה. דרשנו את תפקיד ממלא מקום יו"ר ועדת שרים לחקיקה, שזה כלי שבאמצעותו מקדמים חקיקה. הציעו לנו עוד שר ועוד סגן שר במשרד כזה או אחר, אבל הבהרנו שמה שמעניין אותנו זה אידיאולוגיה ותפקיד ממלא המקום בוועדת השרים לחקיקה. וכל עוד חברי כנסת בליכוד מונעים מאיתנו לקבל את זה לא נוכל להקים ממשלה.

14:57 | שר הביטחון ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ בישיבת הסיעה: "אנחנו מכירים בהכרעה הדמוקרטית, אבל נחושים לשמור על ביטחוננו. לא נרד מהארץ, לא נפסיק לשלם מיסים, לא נפסיק להתגייס ולא נקרא למרד. אבל אני שואל את נתניהו, אתם תהפכו את הצבא לנכה בטיפול ביהודה ושומרון? אתם תסגרו את צבא העם? אם זה מה שאתם, אתם תיכשלו. אני פונה לנתניהו, אני יודע שמצבך המשפטי הפך את הקמת הממשלה לאירוע של סחיטה. אם תבקש מאיתנו בקשות למנוע פגיעה בדמוקרטיה בגלל שותפיך - אנחנו נהיה שם". 

השר לענייני משהו | האזינו להסכת עוד יום

14:32 | ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד: "אריה דרעי הוא עבריין סדרתי שישב בכלא, שוחרר, ואז חזר לסורו והורשע בעבירות מס חמורות. במסגרת הסדר הטיעון שלו הוא התפטר מהכנסת והתחייב בבית המשפט שהוא פורש מהחיים הציבוריים כדי לברוח מקלון נוסף. אנחנו נוציא היום פניה דחופה ליועצת המשפטית לכנסת למנוע מנתיהו, ביטן, חיים כץ ודרעי להצביע על החוק בגלל ניגוד עניינים מובנה וחמור". 

14:26 | יו"ר העבודה מרב מיכאלי בפתח ישיבת הסיעה: "הייתם נותנים לדרעי לנהל את חשבון הבנק הפרטי שלכם? להיות אחראי על החסכונות שלכם? ברור שלא, כמו שלא הייתם נותנים למורשע בתקיפה מינית להיות המורה של הילדים שלכם. אבל בממשלה שמקימים כעת - עבריין שהורשע פעמיים מתמנה שוב לתפקיד שר. לא שר אחד אלא המון תפקידים וכוח. מה נראה לכם שיקרה? לא רק שהקלון רשום לו על המצח, אם תשלימו את החקיקה - הקלון יהיה גם רשום על המצח שלכם. נתניהו מוכן לשרוף הכול אבל המחיר הוא של הרס מדינת ישראל". 

ראש ממשלת השטחים | האזינו להסכת עוד יום

14:07 | שר האוצר ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו: "אנחנו לקראת צונאמי מדיני מול העולם והקואליציה הזו לא מסוגלת להתמודד איתו. אחרי שנתניהו יעביר את החקיקה, הוא ינסה בעוד חודש להיפטר מסמוטריץ ובן גביר. הוא גם יגרור את מדינת ישראל להרפתקה ביטחונית כדי לפנות אחרי זה אלי או לגנץ להיכנס כדי להציל את הממשלה". 

בנוגע ליוקר המחיה הוסיף כי "העלייה במחירי המזון בישראל היא הכי מתונה בכל העולם. גם בעלייה של כל המחירים בכל הנושאים אנחנו במקום השלישי בעולם בעלייה המתונה יחסית של המחירים. ברור שהמצב של היום מבחינת העוני הוא הצטברות של הטיפול בעוני במשך השנים של כל ממשלות נתניהו". 

13:19 | הפשרה שהושגה בין הקואליציה לאופוזיציה: הדיון על בחירת יו"ר הכנסת נדחה למחר בתשע בבוקר וההצבעה תהיה כנראה כעבור שעה. המשמעות היא שגם חוקי דרעי ובן גביר יגיעו להצבעה בקריאה טרומית רק מחר. 

13:00 | חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד העריך בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב שהממשלה החדשה תקום בשבוע הבא. לדבריו, לליכוד השגים רבים והוא יחזיק תיקים מרכזיים כמו חוץ, ביטחון, תחבורה ומשפטים, אך ברור שיש שאינם מרוצים מהתוצאה הסופית. על הקריאה באופוזיציה לצאת לרחובות תהה זוהר: "נגד מי הם מפגינים? נגד ממשלה שעדיין לא קמה? אנשים שהפסידו את הבחירות מתנהגים כמו לוזרים שלא יודעים לקבל את תוצאת הבחירות ואת הכרעת העם, תנו לנו כמה ימי חסד". 

האזינו לריאיון עם מיקי זוהר

12:49 | בקואליציה טוענים שיו"ר הכנסת מיקי לוי מעלה נושאים נוספים על סדר היום כדי לעכב את תחילת הדיון ואת ההצבעה על בחירת מחליפו. האיום של הקואליציה הוא שאם לא יגיעו להסכמות על סדרי דיון, הקואליציה תכפה סדרי דיון מקוצרים ועל פי שיקול דעתה באמצעות סעיף 98.

12:35 | הליכוד נגד מיקי לוי: "ממשיך לבזות את הכנסת באופן חסר תקדים. הוא נאחז בקרנות המזבח בגלל שהוא לא מכיר בהכרעה הדמוקרטית של אזרחי ישראל. כשיריב לוין סיים את תפקידו כיו״ר כנסת הוא העביר מייד את התפקיד באופן ממלכתי. לעומתו, מיקי לוי קיבל את החתימות כבר לפני שבוע ועכשיו הוא מנסה לחטוף את ההצבעה באופן לא דמוקרטי כמו ילד קטן שמסרב להיפרד מגן השעשועים". 

12:00 | יש עתיד תעלה את מועמדותה של ח"כ מירב בן ארי לתפקיד יו"ר הכנסת, במקביל להצבעה על יריב לוין מטעם הליכוד.


07:20 | מלאכת הרכבת הממשלה צפויה להיתקל בעיכוב נוסף בעקבות הסיכוי הנמוך להצליח לחוקק את חבילת החוקים שדורשות סיעות הקואליציה המסתמנת, למרות התכנון המוקדם. כתוצאה מכך, השבעת הממשלה צפויה להתקיים רק אחרי חנוכה.

הרצון המקורי בקואליציה היה לחוקק בחקיקת בזק מהירה את החוק שיאפשר לאריה דרעי לכהן כשר ואת החוק שמגדיל את סמכויותיו של יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר כשר לביטחון לאומי. אלא שכעת הוחלט להאט את הליך החקיקה הזה והוא אמנם יחל היום, אך לא יסתיים השבוע אלא רק במהלך השבוע הבא. אחד משני החוקים הוא גם שינוי של חוק יסוד, ולכן החליטו בקואליציה שהדיונים לא יהיו חפוזים, אלא יוארכו מעבר לתכנון המקורי. גם באופוזיציה מתכוונים לעשות הכול כדי לעכב את התקדמות החוקים.

07:00 | יועצי נתניהו טוענים שחבר הכנסת יריב לוין, יו״ר הכנסת המיועד, "אינו נאמן״ כהגדרתם. בימים האחרונים פעלו היועצים נגד מינוי לוין ליו״ר קבוע של הכנסת, וכן במספר הזדמנויות נוספות. היום צפוי לוין להיות מושבע לתפקיד יו"ר הכנסת הזמני. 

המתקפה נגד לוין מגיעה מצד ח״כים בליכוד ומשפיעה על היחס אליו. לוין, מצידו, נעדר מפגישות של נתניהו עם ח"כים וגורמים נוספים שבהן היה משתתף בשבוע האחרון. מנגד, כמה מיועציו הבכירים של ראש הממשלה המיועד מואשמים על ידי חברות כנסת בהדלפות מתוך החדרים הסגורים, והם נשלחו לפוליגרף בשבוע האחרון.

הפופולריים