הנשיא לשעבר נגד הרפורמה במערכת המשפט: "לא יכולים להרשות לעצמנו נקמה"

הנשיא לשעבר: "לא יכולים להרשות לעצמנו נקמה"

פרקליט המדינה לשעבר יצא בכאן רשת ב נגד הקריאות לרפורמה במערכת המשפט: "בדמוקרטיה תקינה יש מגבלות על הרוב" • הנגבי: "פסקת ההתגברות לא נועדה להחליש את בית המשפט העליון"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בג"ץ, חוק הלאום 22.12.20
צילום: צילום: פלאש 90, יונתן זינדל

אחד הנושאים המרכזיים בהרכבת הממשלה העתידית הוא רפורמה במערכת המשפט, ובמסגרתה חקיקה של פסקת התגברות. הנשיא לשעבר ראובן ריבלין התייחס  היום (שישי) לנושא: "אנחנו צריכים רפורמה ותיקון. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו נקמה. צריך לתקן - ולתקן נכון".

בין בן גביר לדרעי: החקיקה החדשה שמטרידה את מערכת המשפט

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור טען בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, שמכיוון שאין חוקה בישראל, צריך להיצמד למבנה המקובל בעולם לדמוקרטיה - בה יש מגבלות על הרוב. "אין לנבחרים אישור לעשות כל העולה על דעתם. הם הולכים לבטל כל מנגנון שיכול לבלום את יכולותיה של הקואליציה".

שר המשפטים לשעבר מטעם הליכוד צחי הנגבי, אמר בריאיון לליאל קייזר וגילי כהן בכאן רשת ב ששינוי המערכת המשפטית צריך להיעשות באופן מדוד ואחראי. הנגבי הוסיף כי "פסקת ההתגברות לא נועדה להחליש את בית המשפט העליון, אלא לשמר את העצמאות שלו ולחזק אותו".

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" כי הוא מצטרף לשיירת המחאה שיצאה לכיוון הכנסת וכי בכוונתו להציל את המדינה מ"ממשלה עבריינית". לדבריו, הוא לא יכול להישאר שווה נפש לנוכח "המתרחש לעניינו בפוליטיקה".

לטענתו, הדבר הכי חשוב הוא חקיקה שמובילה את מדינת ישראל לשינוי משטרי. "אנחנו נשלם על זה מחיר כבד ביותר, אנחנו עוד לא מבינים מה המשמעות", ציין. כשנשאל לבסוף מה הוא מציע לעשות באשר למצב הקיים, השיב: "אני מציע שהציבור יקים קול צעקה. שבג"ץ יעמוד מול עתירות שתהיינה, החקיקה שהולכת לעבור בכנסת כדי להכשיר את השרץ של דרעי - היא חקיקה לא חוקית".

השינויים הצפויים במערכת המשפט מובילים להתנגשויות בין הדרג המדיני וזה המשפטי. היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, צפויה להתנגד לשינויים שיו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר מתכנן לבצע במשרד לביטחון הפנים. 

מערכת המשפט על הכוונת | האזינו לעוד יום

הפופולריים