הרצוג האריך ב-10 ימים את המנדט של נתניהו להרכבת ממשלה

הרצוג האריך ב-10 ימים את המנדט של נתניהו

הנשיא כתב בהחלטתו: "חוזר על הקריאה שהממשלה שתוקם תפעל למען כלל הציבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו והרצוג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיבל היום (שישי) באופן חלקי את בקשת יו"ר הליכוד בנימין נתניהו להארכת המנדט שהוטל עליו להרכבת הממשלה. הרצוג קבע כי המנדט יוארך ב-10 ימים, ולא העניק את כל 14 הימים הנוספים כפי שביקש נתניהו. 

בהחלטתו כתב הרצוג: "תכלית הסעיפים העוסקים בהרכבת הממשלה בחוק יסוד: הממשלה היא להביא לכינון ממשלה שתזכה באמון הכנסת, וזאת בהקדם האפשרי. בהתאם לכך, לאחר שהצגת בפני את הצורך בהארכת תקופת הרכבת הממשלה, ועל מנת לפעול בהתאם לתכליתו של החוק, החלטתי, מכוח הסמכות שניתנה לי להאריך את התקופה הנתונה לך לשם מילוי תפקיד הרכבת הממשלה ב-10 ימים". 

"כשהבעת את הסכמתך להרכיב את הממשלה אמרת כי תגבש ממשלה שתפעל למען העם כולו. אלו הם ימים מורכבים לחברה הישראלית כשמחלוקות על סוגיות יסוד מאיימות לקרוע וללבות אלימות ושנאת חינם. אני מבקש לחזור על קריאתי שנאמרה ביום השבעת הכנסת, כי הממשלה שתוקם תפעל למען כלל הציבור בישראל וכי הקואליציה המתגבשת תקפיד על שיח מכבד ואחראי בין הרשויות", הוסיף הרצוג. 

אתמול הגיש נתניהו את בקשת ההארכה וכתב כי "נחתמו עם כל הסיעות שהמליצו עליי לתפקיד נספחים או מכתבים הנוגעים לתפקידם בממשלה. עם זאת עדיין נותרו סוגיות בתחום התפקידים שעדיין לא סוכמו". 

נתניהו הוסיף כי "משום שכל הסיעות דורשות חתימה על הסכמים קואליציוניים מלאים כתנאי לחלוקת התפקידים, הסכמים אלה כוללים התייחסות לסוגיות עקרוניות רבות ומורכבות. המשא ומתן נמצא בעיצומות וחלה התקדמות רבה. אולם ידרשו לי כל ימי הארכה שבסמכותך לתת לי על פי חוק כדי שאוכל להרכיב את הממשלה". 

הפופולריים