מרוץ ההרכבה: כך נפתר הפלונטר במו"מ בין נתניהו לשותפיו

כך נפתר הפלונטר במשא ומתן להרכבת הממשלה
הליכוד הצליח להגיע לפתרונות בכמה סוגיות שנתרו פתוחות, והובילו לקידום נושא החלפת יו"ר הכנסת • המליאה תתכנס ביום שני הבא לבחירת יו"ר כנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו מפטפט עם ארדואן, 17.11.22
צילום: לשכת נתניהו

ההתקדמות המגעים שחלה הלילה בין הליכוד ליהדות התורה היא בכמה מישורים, ביניהם הקושי בין גפני וסמוטריץ'. צוות המו"מ של הליכוד הבטיח לפתור את הבעיה שהעלה גפני, בטענה כי סמוטריץ' יוכל, בשבתו כשר האוצר, לעקוף את ועדת הכספים של הכנסת, שבראשה עומד גפני, בעזרת ועדת הרפורמות שהוענקה למפלגתו ובראשה צפויה לעמוד ח"כ מיכל וולדיגר. בליכוד צפויים לפעול לצמצם את הגדרת סמכויות הוועדה של וולדיגר.

מישור נוסף בו חלה התקדמות בגזרת בן גביר-פרוש. לאחר שיו"ר עוצמה יהודית סירב להעביר מסמכויות משרד המורשת לידיו של פרוש, שעתיד לקבל את התיק לענייני ירושלים, הודיעו בליכוד שיעניקו תקנים נוספים למשרדו של הח"כ מיהדות התורה, חלקן על חשבון משרד רה"מ.

בנוסף, לטענת מעורבים במו"מ חלה התקדמות מסוימת בהסכמות על נוסח חוק הגיוס, אם כי יש עדיין פערים בין הצדדים.

ההתקדמות בנושאים האלה הביאה את יהדות התורה להסכים אמש לחתום על הדרישה להחלפת יו"ר הכנסת.

שר המשפטים גדעון סער קרא היום (שלישי) לנשיא יצחק הרצוג לדחות את בקשתו של ראש הממשלה המיועד להארכת המנדט להרכבת ממשלה. בחשבון הטוויטר שלו כתב סער כי החתימות של מפלגות גוש נתניהו להחלפת יו"ר הכנסת מעידות על כך שהרכבת הממשלה הושלמה, וכי הבקשה לתוספת זמן היא "אחיזת עיניים". עוד הוסיף סער כי המטרה האמיתית של נתניהו בהארכת המנדט היא "להעביר חוקים פרסונליים ובעיתיים לפי דרישת שותפיו".

מליאת הכנסת תתכנס ביום שני הבא לבחור יושב ראש חדש במקומו של ח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד". לוי קיבל אמש בקשה של 64 חברי כנסת מסיעות הקואליציה העתידית לקבוע את הישיבה. הוא ציין כי הבקשה להחליפו שלא במועד השבעת ממשלה חדשה היא דבר חריג, ושעל פי דיווחים בתקשורת המהלך נועד לקדם חקיקה שתאפשר למי שהורשעו ונידונו למאסר על תנאי לשמש שרים. לוי הוסיף כי על אף הכאב העצום הוא יפעל בממלכתיות ובכיבוד רצון הבוחר, והמליאה תכונס על פי החוק ופסיקת בג״ץ בעניין.

בליכוד הודיעו אמש על התקדמות משמעותית במגעים להקמת ממשלה. אף על פי כן, מסתמן כי יושב ראש המפלגה בנימין נתניהו יבקש ביום חמישי מהנשיא יצחק הרצוג להאריך את המנדט שניתן לו להרכיב את הממשלה. על פי ההערכות, הממשלה החדשה תושבע לכל המאוחר ב-25 בחודש.

הפופולריים