הליכוד: הוגשו החתימות הדרושות להחלפת יו"ר הכנסת

הליכוד: הוגשו החתימות להחלפת יו"ר הכנסת

יו"ר ש"ס מעוניין במסלול עוקף אגף תקציבים לטובת משרדיו, בנוסף להפקעת סמכויות שר האוצר. סמוטריץ' התנגד וטען שאגף התקציבים מטיל וטו בנושא • שיחה מתוחה בין בן גביר לנתניהו על הכללת החסינות לחיילים צה"ל בהסכמים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי לוי ובנימין נתניהו
צילום: צילום: אריה לייב אברמס ויונתן זינדל, פלאש 90

כל סיעות המחנה הלאומי הגישו את החתימות להחלפת יו״ר הכנסת, כך נמסר הערב (שני) ממטה הליכוד. במקביל, נרשמה בשעות האחרונות התקדמות משמעותית להקמת הממשלה.

יושב-ראש הכנסת ח״כ מיקי לוי: ״לפני זמן קצר קיבלתי בקשה חריגה של 64 חברי כנסת להעמיד על סדר היום הצבעה לבחירת יושב-ראש לכנסת ה-25. על כן, קבעתי כי ביום שני הקרוב 12.12 בשעה 16:00 עם פתיחת מליאת הכנסת תתקיים ההצבעה".

בחדשות הערב פורסם כי היו"ר לוי  מעכב את כינוס המליאה להחלפתו בשבוע. את הסיבה לעיכוב ניתן להבין מהמשך דבריו הערב:" לצערי, על פי הפרסומים בתקשורת, הבקשה החריגה לבחירת יושב ראש הכנסת שלא במועד השבעת הממשלה, נועדה לקדם חקיקה שתאפשר לאנשים שהורשעו ונידונו למאסר על תנאי, לכהן כשרים. למרות הכאב העצום בידיעה שזו הכוונה של הקואליציה המתגבשת, אפעל בממלכתיות ובכיבוד רצון הבוחר והמליאה תכונס על פי החוק ופסיקת בג״צ בעניין״.

מוקדם יותר היום, נטש יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שיחה משותפת עם שותפיו העתידיים לקואליציה בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ'. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי דרעי דרש הפקעת סמכויות של שר האוצר בנוגע למשרדי הפנים והבריאות. בנוסף הוא רוצה להקים "מסלול עוקף אגף תקציבים", לניהול הנושאים השוטפים של משרדיו. יו"ר הציונות הדתית התנגד נחרצות בטענה שאגף התקציבים מטיל וטו על הסיכום. אך מצידו טען דרעי שמדובר על הפרת סיכום שלו עם נתניהו. 

בתוך כך, לאחר שנתניהו סירב לכלול בהסכם הקואליציוני במפורש את חקיקת החסינות לחיילים ושינוי נהלי הפתיחה באש, התקיימה שיחה מתוחה הלילה בינו לאיתמר בן גביר במצודת זאב. יו"ר עוצמה יהודית אמר בשיחה: "למה לא להכניס את החסינות לחיילים במפורש להסכם?". נתניהו השיב כי "אנחנו רוצים מסמך קצר ולא מעובה, עם ראשי פרקים". 

בן גביר המשיך: "מכבד ומעריך אותך אבל עם כל הכבוד, צריך לקיים מה שהתחייבתם. לכן חשוב לי תפקיד מ"מ יו"ר ועדת השרים לחקיקה, כדי שיהיה לי מנוף נגד הגמגומים האלה". מאוחר יותר העבירו לבן גביר מהליכוד תשובה שלילית באשר לדרישתו לכהן כמ"מ יור ועדת השרים לחקיקה, אך הצדדים ימשיכו לדון בכך.

המשבר מגיע בעיתוי לא נוח מבחינת נתניהו, שבסוף השבוע יפקע המנדט שלו להרכבת הממשלה.  יו"ר הליכוד מנסה להאיץ את חתימת ההסכמים הקואליציוניים, על מנת להיעזר בהם כדי לבקש הארכה מנשיא המדינה.

בינתיים, גוברת הביקורת על התנהלות נתניהו במשא ומתן הקואליציוני הן מצד ראשי האופוזיציה המיועדת, אשר מוחים על חלוקת הסמכויות ופיצול המשרדים, והן מצד בכירים במפלגתו, אשר מאוכזבים מההישגים הדלים, להרגשתם, של הליכוד במסגרת הסכמים. הבולטים מבין המוחים בליכוד הם 'חבורת כ"ץ' - חברי הכנסת ישראל כ"ץ, דוד ביטן, דוד אמסלם ודני דנון, אשר מאיימים לשבש את פעילות הקואליציה אם נתניהו ידיר אותם מחלוקת התיקים.

הפופולריים