החלטה היסטורית: נשיא אזרבייג'ן אישר הקמת שגרירות בישראל

נשיא אזרבייג'ן אישר הקמת שגרירות בישראל

מדובר בפעם הראשונה בה מדינה שיעית פותחת נציגות רשמית בארץ • החוק להקמת השגרירות בתל אביב אושר לפני כשבוע בידי הפרלמנט האזרי • במקביל: אזרבייג'ן תפתח נציגות ברמאללה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל ישראל - אזרבייג'ן علم
צילום: ---

נשיא אזרבייג'ן אילהאם עלייב אישר היום (שבת) את החוק לפתיחת שגרירות בישראל, כשבוע לאחר שהקמתה בתל אביב אושרה בידי הפרלמנט במדינה. מדובר במדינה השיעית הראשונה שתפתח שגרירות בארץ. במקביל הודיעה אזרבייג'ן על פתיחת נציגות ברמאללה. יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט האזרי, סמד סעידוב מסר: "פלסטין פתחה שגרירות באזרבייג'ן ב-2011 ולדעתי פתיחת הנציגות ברמאללה היא אירוע היסטורי".

בין ישראל ואזרבייג'ן ישנו שיתוף פעולה ביטחוני רחב היקף, כולל באספקת נשק - ועל פי פרסומים זרים גם פעילות משותפת מאבק באיראן. בנוסף, בחודש אוקטובר ביקר שר הביטחון בני גנץ באזרבייג'ן לביקור שהוגדר ככזה שנועד להרחיב את הקשרים האסטרטגיים בין המדינות.

לאחר אישור החוק לפתיחת הנציגות בישראל בידי הפרלמנט האזרי, ראש הממשלה יאיר לפיד מסר שהוא מברך על ההחלטה וכי "אזרבייג'ן היא שותפה חשובה של ישראל ובית לאחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם המוסלמי". "ההחלטה לפתוח שגרירות משקפת את עומק היחסים בין המדינות. מהלך זה הוא פרי מאמצי ממשלת ישראל לבנות גשרים מדיניים איתנים עם העולם המוסלמי", מסר.

לפני כחודש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 דבר המגעים בין המדינות בנושא פתיחת השגרירות. זאת מפי גורמים ישראלים בכירים. ימים בודדים קודם לכן דווח בתקשורת האזרית על התבטאות של חבר פרלמנט מקומי, שטען שישנה החלטה עקרונית לפתוח שגרירות בישראל, אך למהלך ייתכנו דחיות טכניות. 

הפופולריים