בסביבת נתניהו תוקפים: "עוד נתגעגע לבנט, דרישות סמוטריץ' מופרכות"

סביבת נתניהו: דרישות סמוטריץ' מופרכות

גורם המעורה במגעים מסר כי דרעי יקבל מנתניהו את תיק הבריאות על חשבון התחבורה, ויוותר לבן גביר על תיק הנגב והגליל • בציונות הדתית מבקשים לקבל את משרד ההתיישבות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וסמוטריץ'
צילום: צילום: גטי אימג'ס

המגעים להרכבת ממשלה: בסביבת יו"ר הליכוד בנימין נתניהו תקפו היום (רביעי) את יו"ר הציונות הדתית, על רקע פיצוץ המשא ומתן בין הצדדים אמש, ואמרו: "עוד נתגעגע לבנט. סמוטריץ' הציג דרישות מופרכות". לטענת הליכוד, סמוטריץ' תבע לקבל בין היתר ארבע ועדות בכנסת, שליטה במנהל האזרחי ובעוד אגפים ממשלתיים חשובים. מנגד, בציונות הדתית מאשימים את נתניהו בכך שנסוג מכל ההבטחות שנתן להם.

במקביל, חלה התקדמות משמעותית במגעים בין הליכוד ליו"ר ש"ס אריה דרעי, כאשר גורם המעורב בשיחות אמר כי דרעי הביע נכונות לוותר על חלק מהסמכויות שאמורות להגיע לידי ש"ס, לטובת בן גביר וסמוטריץ'. דרעי צפוי לקבל מנתניהו, בנוסף למשרד הפנים, את תיק הבריאות על חשבון התחבורה, את משרד הדתות ועוד שני תיקים קטנים. בתמורה יוותר דרעי על תיק הנגב והגליל שעליו מתעקש יו"ר עוצמה יהודית.

בתוך כך, בליכוד הסכימו להעברת חלק מסמכויות המנהל האזרחי ליחידה במשרד האוצר המיועד לסמוטריץ'. לעומת זאת, בציונות הדתית מוכנים לקבל את תפקיד שר ההתיישבות במקום תפקיד של שר שני במשרד הביטחון.

בליכוד מקווים לחתום בהקדם על הסכם קואליציוני עם ש"ס, ולהיעזר בו כדי להפעיל לחץ על השותפים האחרים. עם זאת, בין הליכוד לש"ס עדיין אין הסכמות סופיות בכמה מהנושאים העקרוניים שעלו במו"מ על מסמך ההבנות שילווה את ההסכם הקואליציוני.

מפלגת הציונות הדתית הודיעה הלילה כי המגעים בין סמוטריץ' לליכוד נפסקו. לדבריהם, נתניהו חזר בו מהסיכומים שהושגו בליל שני על חלוקת התיקים, ובכך "החזיר את המשא ומתן לנקודת ההתחלה".

סמוטריץ' ביקש למפלגתו תפקיד של שר שני במשרד הביטחון, שיהיו לו סמכויות על ההתיישבות והמנהל האזרחי. בליכוד הציעו, במקום, שיקבל את תפקיד שר ההתיישבות, ללא סמכות רשמית על ההתיישבות, סוגייה היוצרת מחלוקת בין המפלגות.

אריה דרעי ביקש לקיים רוטציה בתפקיד שר האוצר, כך שיו"ר הציונות הדתית יכהן בשנתיים הראשונות ולאחר מכן יו"ר ש"ס יחליפו, וסמוטריץ' יקבל במקום את תיק הפנים. הרעיון מקובל על הליכוד, אך בציונות הדתית לא רואים אותו בעין יפה. נוסף על כך, בליכוד רוצים להעביר לסמוטריץ' את משרד האוצר בהיעדר כמה אגפים מתוכו, שהליכוד היה רוצה לספח למשרד ראש הממשלה.

הפופולריים