משנים כיוון: ביהדות התורה מסכימים להסכם קואליציוני "קצר"

ביהדות התורה מסכימים להסכם קואליציוני "קצר"

בכיר חרדי: "רוצים להעיף מהשלטון כמה שיותר מהר את ממשלת הזדון - ולכן הסכמנו על הסכם קואליציוני מקוצר" • גנץ וליברמן לא ימליצו בפני הנשיא על לפיד לראשות הממשלה • אחרי ששוחח עם כמה ממנהיגי גוש הימין - שגריר ארה"ב לא מתכנן, בשלב זה, לשוחח עם סמוטריץ' או בן גביר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יהדות התורה בלילה בחירות 01.11.22
צילום: צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

לקראת סבב ההמלצות בבית הנשיא: ביהדות התורה הסכימו להסכם קואליציוני קצר כדי להקים ממשלה בהקדם. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. בליכוד דרשו הסכם שמתייחס רק להגדלת תקציב החינוך החרדי, פתרונות דיור ופסקת ההתגברות. ביהדות התורה דחו את ההצעה והחליטו ללכת על הסכם קואליציוני עם ראשי פרקים שכוללים את "הדברים הליבתים" כהגדרתם, אך ללא פירוט.

בהסכם צפויה התייחסות להכנסת תקציב הישיבות לבסיס התקציב, הגדלת תקציב החינוך החרדי, חוק גיוס בהסכמה, פתרונות דיור, ביטול רפורמת הכשרות, תיקון חוק הגיור, ביטול רפורמת הסלולר ושמירה על הסטטוס קוו.

הסכם זה מגיע לאחר התנגדות במפלגה החרדית לכל הסכם שאינו כולל את פסקת ההתגברות. גורמים במפלגה אף יצאו נגד יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שתמך בעמדת נתניהו להסכם קואליציוני מלא ופסקת התגברות רק אחרי הקמת הממשלה: "נראה שדרעי עובד אצל נתניהו או חבר כנסת בליכוד".

נתניהו ייפגש מחר לראשונה עם ראשי יהדות התורה, משה גפני ויצחק גולדקנופף, יחד במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. בכיר חרדי: "רוצים להעיף מהשלטון כמה שיותר מהר את ממשלה הזדון ולכן הסכמנו על הסכם קואליציוני מקוצר". במסגרת סבב ההמלצות, יו"ר המחנה המללכתי, בני גנץ, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לא ימליצו על יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לראשות הממשלה - ולמעשה לא ימליצו על אף מועמד. רק יש עתיד והעבודה ימליצו על לפיד. 

בעוד שראשי גוש הימין צפויים להמליץ מחר על נתניהו לראשות הממשלה פה אחד. שגריר ארצות הברית בישראל, טום ניידס, פנה היום רק לחלקם. במהדורת הערב דווח שניידס שוחח עם כמה ממנהיגי גוש הימין - אך אינו מתכנן, בשלב זה, לשוחח עם יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', או יו"ר עוצמה יהודית, איתמר  בן גביר.  

בנוסף, חבר הכנסת מהליכוד דוד ביטן (שאינו יכול לכהן כשר) דורש לקבל תפקיד בכיר - בעדיפות לתפקיד יו"ר הכנסת. ביטן, שלא כחבריו, לא יצא בהצהרות ואולטימטומים לנתניהו אבל הוא נחשב מקורב מאוד לישראל כ״ץ ודודי אמסלם ובעל השפעה גדולה במוסדות הליכוד.

השתתפו בהכנת הידיעה: עקיבא ווייס, יערה שפירא, עמיחי שטיין ומיכאל שמש

הפופולריים