שלושה ימים לבחירות: ראשי המפלגות ענו על כל השאלות

3 ימים לבחירות: ראשי המפלגות ענו על כל השאלות

ראשי המפלגות הגיעו לאולפן "הכול פוליטי" בכאן 11. וגם - איך הם הגיבו לקטעי ארכיון מהעבר הרחוק?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר - סקר מנדטים אחרון
צילום: קאבר - סקר מנדטים אחרון

מתקרבים לבחירות: ראשי המפלגות עונים על כל השאלות

ראשי כל המפלגות הגיעו היום (שבת) לתוכנית הכול פוליטי בכאן 11 לריאיונות אחרונים, רגע לפני הבחירות. הם ענו ליערה שפירא וסולימאן מסוודה על השאלות הכי בוערות, וגם הגיבו לקטעי ארכיון מהעבר הרחוק.

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מתח ביקורת חריפה על מערכת המשפט, וטען כי בנימין נתניהו הוא אחד משורה של פוליטיקאים שתפרו להם תיקים. "ביבי נרדף בסטנדרט כפול, רמסו ברגל גסה את חוק יסוד הממשלה, פתחו בחקירה ללא אישור יועמ"ש, סחטו עדי מדינה. ככה עשו גם ליעקב נאמן וחיים רמון, את זה נתקן", הוא טען.

סמוטריץ' קרא ליו"ר הבית היהודי איילת שקד לפרוש: "ביחד עם בן גביר עשינו את הדבר הנכון, גילינו אחריות. התוצאה היא אפס בזבוז קולות בימין, מלבד איילת שקד, שאני מקווה שתתעשת ותפרוש".

על ההתעצמות של שותפו לרשימה איתמר בן גביר, אמר סמוטריץ': "ההתחזקות של בן גביר היא אחד המרעננים הטובים ביותר, שעושים אותי אופטימי בנוגע לחברה הישראלית".

איילת שקד תפרוש ברגע האחרון? יו"ר הבית היהודי אמרה בריאיון: "לא יצא לי לדבר עם נתניהו בתקופת הבחירות. אני חדורת מטרה שהבית היהודי תהיה בכנסת הבאה ושתוקם ממשלת ימין. עוד התייחסה יו"ר הבית היהודי לאפשרות של ממשלה רחבה עם גנץ, ואמרה: "הלוואי והוא יסיר את החרם".

צילום: אבישג שאר-ישוב עבור הארץ

יו"ר רע"ם מנסור עבאס לא חסך ביקורת על יו"ר האופוזיציה נתניהו, ושלל בתוקף שיתוף פעולה איתו ועם הליכוד: "הוא כל הזמן משמיץ ותוקף אותנו, מפיץ עלילות דם והאשמות שווא. אין מקום לשותפות כזו עם אדם שבמשך שנה שלמה לא חסך במאמץ כדי להכשיל את המהלך שלנו".

עבאס סימן את השאיפות הבאות של רע"ם בקואליציה הבאה, במידה ותקום בהשתתפות מפלגתו: "אני יכול להיות שר. רוצים להעמיק את  ההשפעה שלנו". יו"ר רע"ם התייחס לשיתוף הפעולה עם המפלגות היהודיות ואמר: "אני לא מסתיר את זה שבצעדים שאנחנו עושים אנחנו לוקחים בחשבון מה הדעה הרווחת בחברה היהודית ומתחשבים בדעת הקהל, לא רוצים ליצור מתיחויות. התהליך שלנו לאט לאט בונה אמון בין האזרחים עצמם".

בל"ד לא תעבור את אחוז החסימה? יו"ר הרשימה סמי אבו-שחאדה: "למי שקצת מכיר את השטח רואה ויודע שבל"ד קודם כל אף פעם לא עברה, אבל היסטורית היא תמיד הפתיעה".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התחייב בריאיון שלא ישב עם נתניהו, והסביר כי החרדים עשויים להצטרף לקואליציה: "אנחנו שומעים אותם בכל מיני מגמות שיח, הם לא רוצים להישאר באופוזיציה. בנוסף, ביקר גנץ את רה"מ לפיד ויו"ר יש עתיד: "אני יכול לאחד יותר".

פוליטקאים סופגים הרבה מאוד ביקורת - וזה לא דבר זר ליו"ר המחנה הממלכתי ושר הביטחון, בני גנץ. לפני שנים, כשעוד היה מח"ט יהודה בדרגת אלוף משנה, נשאל גנץ בריאיון לרשות השידור איך הוא מתמודד עם הביקורת שלא מפסיקה לזרום, על כך השיב: "מעבר להיותי מפקד אני גם אדם. אני לא מכיר אנשים שלא מושפעים מביקורת - בסוף צריך להתנתק מהפן האישי".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי נשאלה על מצב הגוש בסקרים, וענתה: "לא מאוכזבת. מזכירה שבשביל שיהיה מי שימליץ על לפיד צריך עבודה חזקה. המפלגה בונה את עצמה מחדש עם הערכים שחוזרים לדרך יצחק רבין. בכל התחומים של מדינת ישראל. אני לא רואה בנו היום מפלגת שלטון, אני רואה את החובה לבנות מחדש מפלגת שלטון". 

יו"ר העבודה, שרת התחבורה מרב מיכאלי, עדיין הייתה עיתונאית ב-1995. בכתבה ששודרה ברשות השידור היא בחנה את תופעת הסטיקרים של השמאל והימין הפוליטיים. כשנשאלה אם אפשר לראות בקטע רמזים לנטייתה לעולם הפוליטי, היא השיבה: "אף פעם לא ידעתי שאלך לפוליטיקה, אפילו הציעו לי בעבר מספר פעמים ולא רציתי".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הזהירה מכך שהיא עלולה לא לעבור את אחוז החסימה: "במערכת הבחירות אנחנו בסכנה הרבה יותר גדולה, אנשים לא הפנימו שיש שינוי. כמה בניינים שעוברים ליש עתיד אז זו אזעקת אמת".

יו"ר חד"ש-תע"ל איימן עודה הביע ביקורת חריפה נגד ראש הממשלה יאיר לפיד: "נעמוד איתנים מול הגזענות הקלאסית של המרכז שמאל - כולל יש עתיד. צריך לעמוד נגד לפיד, כי הגב לקיר".

עודה אמר בתגובה לקטע הארכיון שהוצג לו: "הציונות הקימה את מדינת ישראל על חשבון העם הפלסטיני, מדיניות האפליה וגזילת הקרקע נמשכים עד היום יחד עם הכיבוש". כשנשאל אם עודה המבוגר מסכים עם עודה הצעיר, הוא ענה: "הייתי אומר היום את אותו הדבר, אני יציב בעמדותיי".

יו"ר ש"ס אריה דרעי פרגן לראש האופוזיציה וגוש הימין, אך הוסיף עקיצה: "נתניהו ראש הממשלה הכלכלי הטוב ביותר שיש אולי בעולם. כשהוא לבד יש לו כלכלה חופשית שלא מתחשבת הרבה בחלשים". 

בנוסף, התייחס דרעי להצטרפות של מפלגות מחוץ לגוש: "אנחנו בגוש אחד, אנחנו נקים ממשלה עם גוש הימין ונקבל למעלה מ-61. אחרי שנקים ממשלה, ונסכם את הדברים, מי שירצה להצטרף אנחנו נדבר אחר כך. אני לא ארצה לקבל את ליברמן. אין לו כפרה ואין לו מחילה על מה שעשה לציבור היהודי-דתי. מי שאני רואה שאולי מתאימים שם זה גנץ. אבל נתניהו ראש הממשלה, ממשלה שלנו, קווי יסוד שלנו. גנץ אם ירצה נדבר".

קטע הארכיון של יו"ר ש"ס אריה דרעי צולם בשנת 1987, אז היה בן 28 וכיהן כמנכ"ל משרד הפנים. בתגובה הוא חייך מאוזן לאוזן - וחשף שמדובר בריאיון הראשון שלו בטלוויזיה אי פעם.

הפופולריים