הליכוד ביקשה להגביל את אפשרויות ההצבעה בקלפיות נגישות

הליכוד ביקשה להגביל את ההצבעה בקלפיות נגישות

יו"ר ועדת הבחירות הגיב לפניית המפלגה: "התבקשתי לפעול בניגוד לדין" • שרת החינוך לכאן רשת ב: "לא גדעון סער ולא בני גנץ מסכימים לשבת עם נתניהו" • השרה אלהרר הגיבה: "זכותם של אנשים עם מוגבלויות להצביע ולהשתתף בהליך הדמוקרטי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלפי בחירות 23.03.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הליכוד פנתה אתמול ליו״ר ועדת הבחירות וביקשה לקבוע שאנשים שמצביעים בקלפיות נגישות יוכלו לעשות את זה רק בעיר שבה הם רשומים כתושבים, כך פורסם היום (שישי) בכאן חדשות. בליכוד טענו שהסעיף מנוצל לרעה על ידי אנשים שמתעצלים ללכת לעיר שבה הם מתגוררים למרות שאינם מוגבלים.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט יצחק עמית, מיהר להגיב ודחה את הבקשה: ״קיבלתי בהפתעה את המכתב שבו התבקשתי לפעול בניגוד לדין ולסעיף חוק מפורש״. לאחר הסירוב, במפלגה פנו שוב לשופט עמית וביקשו שיורה על טופס שבו כל מי שמבקש להצביע בקלפי נגישה יתחייב שהוא בעל מוגבלות, אחרת הוא "עובר עבירה פלילית וצפוי לתת את הדין על כך".

מוועדת הבחירות נמסר בתגובה: "אמש בשעות הערב פנה נציג הליכוד בוועדת הבחירות במכתב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, וביקש להגביל את הצבעתם של בוחרים המוגבלים בניידות, כך שיוכלו להצביע רק בתחומי היישוב בו הם מתגוררים. יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, הבהיר לנציג הליכוד כי דרישת הליכוד להגביל את הצבעת מוגבלי ניידות מנוגדת להוראות החוק, ועל כן ודאי שלא ניתן להעתר לה. כל שינוי בהוראות החוק מחייב חקיקה חדשה". 

השרה קארין אלהרר הגיבה: "בליכוד מבקשים לפגוע בזכויות אנשים עם מוגבלויות. למה שנתפלא? השותפים הטבעיים שלהם הם בן גביר וסמוטריץ׳ שרוצים להחזיר נשים למטבח ומקיימים מצעד לעג לקהילת הלהט״ב. זכותם של אנשים עם מוגבלויות להצביע ולהשתתף בהליך הדמוקרטי לא נופלת מזכותם של אנשים ללא מוגבלות. לא כל מוגבלות נראית, לא כל בעלי המוגבלויות מצביעים כמקשה אחת וזה עדיין לא עוצר את הליכוד מלנסות לפגוע בזכותינו הדמוקרטית". 

השרה מרב מיכאלי צייצה: "הליכוד מנסה מסיבותיו האלקטורליות למנוע מאנשים עם מוגבלויות את הזכות להצביע. איזו אטימות לב ורוע נדרשים כדי לבקש להקשות על מי שגם ככה יותר קשה להם. אנחנו מנסות להקל עליכןם נתניהו, תתבייש". 

שאשא ביטון: "החינוך מעל הפוליטיקה"

בתוך כך, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, התייחסה הבוקר לאפשרות שמפלגתה המחנה הממלכתי תשב עם נתניהו לאחר הבחירות, ואמרה לאורי לוי בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "אנחנו נמצאים בנקודה זו משום שגדעון סער ובני גנץ, בנפרד וביחד, לא הסכימו לשבת עם נתניהו; וזאת מסיבה אחת – האדם הזה עושה רק מה שנכון לאינטרס האישי שלו, הוא מוכן לשעבד מדינה שלמה בשביל האינטרס הפוליטי שלו". 

האזינו לריאיון עם השרה יפעת שאשא ביטון

 

בנוגע לאישור התקציבי להסכם שנחתם עם המורים, שעבר אתמול בישיבת הממשלה, ועורר סערה בעקבות הקיצוץ הרוחבי שהוא גורם, הדגישה השרה כי: "ממשלת ישראל אמרה אתמול בצורה ברורה – עתיד הילדים שלנו ומערכת החינוך הם מעל הפוליטיקה ומעל הכל". 

אתמול פורסם בחדשות הערב הסקר האחרון של כאן חדשות לפני הבחירות. מהסקר של מכון קאנטר עולה כי תמונת הגושים נותרת כפי שהייתה בסקרים האחרונים. ממשלת לפיד התיאורטית עומדת על 56 מנדטים, ולצידה עוד 4 מנדטים לחד"ש-תע"ל. גוש נתניהו עדיין עם 60 מנדטים. עוד עולה מהנתונים, כי מצבן של המפלגות הערביות משתפר. הסקר הוא המקיף ביותר עד כה, בהשתתפות יותר מ-1,200 משיבים.

הפופולריים