קטאר מבקשת להצטרף לחברות שיפעלו בשדה קאנא

קטאר מבקשת להצטרף לחברות שיפעלו בשדה קאנא

המטרה: לקבל כ-30% מהפעילות בשדה שבין ישראל ולבנון • "יסלחו לך על זה שהרסת את היחסים עם סעודיה": מה עומד מאחורי הלחישה של לפיד למתווך האמריקני?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול ימי לבנון ישראל
צילום: מוחמד זעתרי, אי פי

פרטים חדשים על המעורבות של קטאר בהסכם עם לבנון: קטאר הגישה בקשה להצטרף לחברות שיפעלו בשדה הגז שבין ישראל ללבנון - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. גורם ישראלי מסר שהמטרה הקטארית היא לקבל כ-30% מהפעילות בשדה קאנא - במקום החברה הרוסית שהייתה מעורבת בה בעבר, וכן לקבל 5% מחברת טוטאל אנרג'י הצרפתית וכמות דומה מחברת ENI.

המהלך הזה חשוב במיוחד גם ברקע העובדה שבין ישראל ובין קטאר אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, על אף שמתקיימות שיחות משמעותיות בין בכירים בשתי המדינות. במקביל, כחלק מההסכם עם חברת טוטאל אנרג'י, ישראל קיבלה זכות וטו באישור החברה הנוספת שתפעל בשדה בקאנא. 

טוטל אנרג'י תתחיל בעבודות הקידוח והחיפושים בשדה קאנא רק בשנה הבאה. רווח ראשוני מהמאגר, אם ימצא בו גז, צפוי רק בעוד כארבע שנים. ההסכם יאפשר לחברות בין לאומיות לחפש מאגרי גז באזורים הסמוכים לאזור החדש - כיוון שכל עוד האזור היה במחלוקת, חברות בין לאומיות נרתעו מלחפש בו. 

מה לחש לפיד למתווך האמריקני?

ראש הממשלה יאיר לפיד והמתווך האמריקני עמוס הוכשטיין מסרו היום הצהרה משותפת לאחר חתימת ההסכם. רגע לפני שנשאו דברים, לפיד נשמע אומר להוכשטיין בעברית: "יסלחו לך על זה שהרסת את היחסים עם סעודיה". 

בין ארצות הברית וסעודיה שוררת מתיחות עזה ברקע משבר האנרגיה והחלטות אופ"ק - בהובלת סעודיה - שלא להגדיל את ייצור הנפט. לאחר האמירה הלא שגרתית, השניים ציחקקו, לפיד אמר כי "הוא לחש" ואילו הוכשטיין שאל "מי עורך את זה?". דוברו של ראש הממשלה אמר בתגובה כי זו הייתה בדיחה ממנה שניהם צחקו ולאחר מכן התיישבו לפגישה המשותפת. עוד אמר כי הבדיחה מעידה על האינטימיות של היחסים ביניהם. 

הפופולריים