גורם ביטחוני לפני המראת גנץ לטורקיה: "לא רצים לחיבוק הכל נבחן בקפידה"

גורם ביטחוני לפני טיסת גנץ לאנקרה: "הכל נבחן"

גנץ יפגוש את מקבילו ואת שר ההגנה הטורקי במטרה ליצור בעתיד שיתופי פעולה. גורם ביטחוני: "אנחנו מתנהלים מול שחקן שהוא מנהיג טורקי והוא בסיסו עוין את ישראל. מזהים אצלו שינוי אינטרסים ולכן לא סוגרים את הדלת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: Tomer Neuberg/Flash90
צילום: צילום: Tomer Neuberg/Flash90

שר הביטחון בני גנץ ימריא היום בערב (רביעי) לפגישה רשמית עם מקבילו הטורקי בבירה אנקרה. בישראל מדווחים על חידוש הדרגתי בקשרים הביטחוניים עם טורקיה. זאת לאחר יותר מעשור של נתק, אך כאמור יעלו גם רשימות הדרישות הישראליות. 

בין הדרישות ישראל צפויה לבקש לפעול נגד אירוח בכירי חמאס וארגוני טרור נוספים בטורקיה, הודעות גינוי מיידיות לישראל בכל עימות עם הפלסטינים וחזון איסלמיסטי של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שפגע ביחסים בין המדינות לאורך השנים האחרונות. 

הפגישה של גנץ עם מקבילו מתקיימת לאחר ביקורו של נשיא המדינה יצחק הרצוג וחיזוק היחסים המדיניים בין שתי המדינות. גנץ צפוי להיפגש עם עם שר ההגנה הטורקי חולוסי אקאר, ברקע המגעים שמערכת הביטחון הישראלית מקיימת עם טורקים בחודשים הטורקים, במטרה ליצור בעתיד שיתופי פעולה, וזאת לאחר נתק של יותר מעשור. 

גורם ביטחוני בכיר ביקר בטורקיה בחודש שעבר ונכח בפגישה חשאית, בה הוחלט להניע את הפגישה של גנץ עם מקבילו ואקאר. "המטרה של מערכת הביטחון הישראלית היא לחזק את ישראל באזור מזרח הים התיכון", אמר אותו גורם ביטחוני. "זה מתכנס להתסכלות אסטרטגית רחבה יותר גם מול איראן", הוסיף. הבכיר סיפר גם על פעולה משותפת מול הטורקים בסיכול חוליית טרור של איראן שפעלו בטורקיה. 

הריאיון המלא עם שגרירת ישראל בטורקיה | האזינו

בעבר הרחוק היחסים בין ישראל לטורקיה היו הדוקים יותר, השינוי התרחש לאחר אירועי מרמה והצהרות ארדואן כנגד ישראל, בעקבות מבצעים צבאיים ברצועת עזה. "אנחנו לא רצים לחיבוק אינטימי מדי עם הטורקים, הכל נבחן בקפידה", אמר הגורם הביטחוני. בשלב זה לא צפויות עסקאות ביטחוניות בין ישראל לטורקיה וכי "אנחנו נמצאים בעולם מורכב ומבינים את ההיבט הפוליטי והאידיאולוגי של ארדואן. הוא בבסיסו עוין את ישראל", סיפר הבכיר הביטחוני. 

הפופולריים