הרב הראשי של רוסיה: דברי הבכיר הרוסי - אנטישמיות, סכנה עצומה"

"דברי הבכיר הרוסי - אנטישמיות, סכנה עצומה"
בכיר רוסי טען כי פעילות חב"ד באוקראינה היא "כת". בחב"ד טוענים לעלילת דם וחוששים מהצרת צעדיהם. הרב הראשי של רוסיה קרא לרשויות במדינה לגנות את הדברים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין במוזיאון היהודי
צילום: צילום: איי-פי

המתיחות בין רוסיה לישראל עולה מדרגה? הרב הראשי של רוסיה הגיב היום (רביעי) בחריפות לפרסום כאן חדשות על התבטאות שנויה במחלוקת של בכיר רוסי נגד חב"ד. ברל לזר אמר הדברים שנכתבו על ידי עוזר ראש המל"ל הרוסי הם "אנטישמיות וולגרית". הקהילה היהודית ברוסיה מגנה בתוקף את המאמר, ודורשת גינוי מצד הרשויות.

"מה באמת קורה בחיי הדת של המדינה השכנה", כתב הרב הראשי של רוסיה במכתב, "אני לא יודע בוודאות - אבל, לצערי, המאמר מכיל עמדה שקשה לתפוס, אחרת מאשר עלבון למיליוני יהודים מאמינים, כולל הרוב המכריע של היהודים ברוסיה".

עוד כתב לזר: "אפשר לכנות את ההיגיון של מר פבלוב שטויות, אנטישמיות וולגריות וחולפות על פניו, אבל זהו סוג חדש של השמצות ישנות עקובות מדם ואם הן נאמרות על ידי חבר במועצת הביטחון הרוסית, הדבר מהווה סכנה עצומה. ולכן, אנו דורשים תגובה מיידית וחד משמעית מצד החברה ושלטונות המדינה".

הבכיר הרוסי טען במסמך שחיבר, ופורסם בכלי תקשורת רוסיים, כי פעילות חב"ד באוקראינה היא לא פחות - מכת. כך דווח היום (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

במסמך שחיבר עוזרו של ראש המל"ל הרוסי נכתב כי שיש לערוך 'דה שטניזציה' לאוקראינה - וכולל ביטויים חריפים נגד פעילות חב"ד. בין היתר נכתב שם שחברי חב"ד הם כת, שדוגלים בעליונות על פני גזעים אחרים. בחב"ד רוסיה טוענים כי זו עלילת דם, וחוששים מהצרת צעדיהם במדינה והפרעה במהלך פעילותם.

התבטאות זו נראית כעליית מדרגה במתיחות בין רוסיה לישראל הקיימת מאז מלחמת אוקראינה, זאת לאחר שכבר עם תחילת המלחמה ננקטו צעדים חריפים שנועדו להפסיק את פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה. פעילות שני הגופים - הן חב"ד והן הסוכנות היהודית, נתפסים ברוסיה לעיתים כהתערבות זרה בקהילה היהודית במדינה.

הפופולריים