10 ימים לבחירות: ההבטחה של לפיד, הסירוב של החרדים לנתניהו והמנדט שעשוי להכריע

המנדט שעשוי להכריע את גורל הבחירות

בחירות 2022 יתקיימו בעוד כשבוע וחצי, והרשימות השונות מחדדות את הקמפיינים שלהם לרגע השיא. פרשני כאן חדשות עם המפתחות של כל המפלגות להצלחה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כנסת, בחירות 2022, משכן הכנסת
צילום: צילום: פלאש 90

פחות מעשרה ימים נותרו לפתיחת הקלפיות בבחירות 2022 והמפלגות המתמודדות ממקדות מאמצים ליישורת האחרונה. בגוש של לפיד מנסים שלא לפגוע מפלגה במפלגה ו"לשתות מנדטים". בגוש הימין, נתניהו מנסה למנוע קרבות בין הליכוד לציונות הדתית ויש בגוש גם הערכה שישנו מנדט אחד שעשוי להכריע את גורל הבחירות לטובת ראש האופוזיציה. מיכאל שמש, גילי כהן, יערה שפירא וסולימאן מסוודה - פרשני כאן חדשות - עם המפתחות להצלחה עבור כל המפלגות.

המפתחות של גוש הימין

בגוש בראשות נתניהו מנסים להימנע מקרבות פנימיים, כאלה שנרשמו בשבוע האחרון. יו"ר הליכוד החליט בימים האחרונים למקד את המתקפות שלו על בני גנץ לאחר כמה עימותים בין הליכוד לציונות הדתית. במפלגתו של ראש האופוזיציה מתמקדים כעת ביו"ר המחנה הממלכתי ונתניהו מנסה למנוע קרבות פנימיים בגוש.

בגוש הימין מעריכים כי מנדט אחד עשוי להכריע את הבחירות. אותו מנדט הוא למעשה מנדט שייקחו בציונות הדתית, שבסקרים האחרונים ממשיכה התחזקות ורשמה נתון של שיא של 14 מנדטים, מהמחנה הממלכתי. במקביל לכך, בציונות הדתית מכוונים למנדטים של אזרחים שלא השתתפו בבחירות.

המפתחות של יש עתיד

גם בגוש של לפיד מנסים למנוע קרבות ושתיית מנדטים. במרצ והעבודה פנו במסר לראש הממשלה – "תפסיק את הקמפיין להעברת קולות מאיתנו". לפיד, מצידו, הרגיע והבטיח כי ייגע בקולות של המפלגות הקטנות ביום הבחירות.

לפיד עצמו מכוון גבוה מאוד – לגרד את 30 המנדטים, כאשר היום הוא נמצא בסקר האחרון על 25. זאת, על ידי העלאת אחוז ההצבעה בערי המיקוד של יש עתיד. בנוסף מתכוונים ביש עתיד להמשיך במיתוג של לפיד כראש ממשלה, לעודד הצבעה במגזר הערבי ולגייס שני מנדטים נוספים מ"בין הגושים".  

המפתחות של העבודה ומרצ

במפלגות השמאל, שנמצאות בגוש של לפיד, ינסו להחזיר מצביעים שהלכו לרשימת יש עתיד. העבודה תפרסם מצע מדיני, ואילו מרצ תפנה לחברי הקהילה הגאה ותנסה להתמקד גם בצעירים עם קמפיין בנושא אקלים. 

המפתחות של המחנה הממלכתי

הרשימה בראשית בני גנץ תסתער בימים האחרונים על מצביעי הימים הרך - מצביעי ימין ומאוכזבי נתניהו. בנוסף, במחנה הממלכתי ינסו להצניע את העמדות של חלק ממרכיבי הרשימה, שדוגלים במשאל כלכלי. אחת ממטרות העל של הרשימה – לא לרדת למספר חד-ספרתי של מנדטים בסקרים (כיום נמצאת הרשימה על 11 מנדטים).

המפתחות של ישראל ביתנו

הרשימה של יו"ר ישראל ביתנו תנסה למקד מאמץ בהישארות מתחת לרדאר התקשורתי, פנייה לבסיס המצביעים הטבעי והדגשת נושאי דת ומדינה

המפתחות של המפלגות הערביות

בחד"ש-תע"ל ינסו להציג את עצמם כלשון המאזניים, להבליט את בן גביר ונתניהו בקמפיין ולהדגיש שהצבעה לרע"מ או בל"ד תביא להקמת ממשלה של נתניהו.

באשר לבל"ד, שנמצאת תחת אחוז החסימה לפי הסקרים, שם ינסו להדגיש את הסוגיות הלאומיות, לתקוף את חד"ש-תע"ל בנוגע לשיתוף פעולה עם לפיד ולהביא מצביעים חדשים שמחרימים את הבחירות.

רע"ם, בראשות מנסור עבאס, תנסה לחזק את מנגנון ההצבעה שלה בנגב, להבליט את ההישגים בכנסת הקודמת ולעשות מאמץ להתקרב לחמישה מנדטים.

 

הפופולריים