רה"מ לפיד על עליית יהודים להר הבית: "לא מאפשרים תפילות"

לפיד: "לא מאפשרים תפילות יהודים בהר הבית"
ראש הממשלה התראיין לאתר פאנט הערבי ולא פסל שיתוף פעולה עם מפלגתם של עודה וטיבי, אחרי שציין שגם ממשלות עשו זאת וסייג - "הם לא יהיו בממשלה". על הפלסטינים: "עובדים עם הרשות כדי לאפשר להם רווחה כלכלית". על הר הבית: "נשמור על הסטטוס קוו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ יאיר לפיד, ישיבת הממשלה 18.09.22
צילום: צילום: רויטרס

ראש הממשלה יאיר לפיד לא שולל אפשרות להישען על חד״ש-תע״ל אחרי הבחירות. בראיון לאתר 'פאנט' הערבי-ישראלי אמר לפיד: אני כל השנים עבדתי איתם טוב. כל ממשלות ישראל עשו את זה, ממשלות נתניהו והממשלה שלי. אני מודה שהרטוריקה שהם השתמשו בה בימים האחרונים היתה...מה זה טוב? איך זה מועיל לחיים משותפים במדינת ישראל? בסך הכול עבדנו איתם טוב, ואני לא רואה סיבה שלא להמשיך לעבוד איתם בכנסת. בממשלה הם לא יהיו, הם לא רוצים ואני לא רוצה. 

לגבי הישענות עליהם אחרי הבחירות ענה לפיד: אלה ספקולציות, תגידי לי כשיהיו תוצאות אמת ואני אענה על כל השאלות". לפיד התייחס למצב הפשיעה בחברה הערבית, והאשים את ממשלות נתניהו בדרדור המצב: לא יכול להיות שילד יוצא לקנות פיצה ולא חוזר הביתה. יש דברים ונושאים שלוקח זמן לטפל בהם. זה תהליך. אנחנו לא מצליחים מספיק וזה כישלון משותף לכולנו. הממשלה שמה את עניין מיגור הפשיעה בחברה הערבית בראש מעייניה. היתה פה הזנחה שנמשכה 12 שנים ברציפות. 

ראש הממשלה נשאל על מצוקת הדיור והבנייה בחברה הערבית, אם בכוונתו לבטל את חוק קמיניץ וחוק הלאום, והגיב: ב-15 השנים האחרונות, מצד אחד אמרו לציבור הערבי 'אל תבנה לא חוקי', ומצד שני לא עשו תוכניות מתאר. אנשים לא יכולים לגור באוויר. אנחנו בשנה האחרונה הכפלנו את היתרי הבניה. זה עדיין לא מספיק. אני מסכים לגמרי שצעיר ערבי, כמו כל צעיר ישראלי, צריך שיהיה לו איפה לגור. 

לגבי ביטול חוק קמיניץ ענה לפיד: אנחנו הקפאנו את חוק קמיניץ. היינו בממשלה מורכבת ולא יכולנו להיכנס לזה לעומק. אנחנו ניכנס לזה לעומק אחרי הבחירות. על חוק הלאום: אני התנגדתי לחוק הלאום, אני חושב שצריך לשנות את חוק הלאום ולהוסיף את סעיף השוויון. חוק הלום, כפי שהוא כתוב היום, יש בו משהו שמעליב את אזרחי ישראל הלא יהודים, וצריך לתקן אותו. אם איבחר לראשות הממשלה – אתקן אותו. 

עוד נשאל לפיד על המצב הביטחוני, ועל האמירה של ראש ממשלת הרשות הפלסטינית מוחמד אשתייה כי "הדם הפלסטיני משמש כקמפיין בחירות עבורו": זו לא פעם ראשונה שאשתייה מדבר ככה. המאירות האלה הן אמירות מלהיטות וגורמות ומנסות לחמם את האזור. המטרה שלנו להרגיע. הרשות מתמודדת בבעיות עם עצמה. שחיתות, משבר כלכלי. אנחנו מנסים לעזור. הממשלה בראשותי הלוותה להם מאות מליוני שקלים בשנה האחרונה כדי לאפשר להם לצוף. המטרה שלנו לעבוד עם הרשות כדי לאפשר רווחה כלכלית לפלסטינים. 

לפיד נשאל אם הוא מתכוון לחדש את המו"מ עם הפלסטינים אם ייבחר לראשות הממשלה: כשאני אומר שמטרתנו היא להיפרד עם הפלסטינים, אז צריך בשביל זה לדבר עם הפלסטינים. אני לא איסוג במילימטר מהדברים שהם בעיניי קריטיים למדינת ישראל, שזה שלמות ירושלים, אנחנו לא נוותר בנושא זכות השיבה, ואנחנו כמובן לא נוותר במילימטר מהאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. בהינתן שהתנאים האלה מתקיימים – אין לי בעיה לדבר עם הפלסטינים. אנחנו מדברים איתם. צלצלתי להגיד חג שמח לאבו מאזן לפני כמה חודשים. 

לפיד הגיב לשאלה איך הוא מתייחס לעלייה במספר המבקרים היהודים בהר הבית והפגיעה בסטטוס-קוו, ואמר: אני הגדרתי בכל במה אפשרית – אנחנו לא נשנה את הסטטוס קוו באל אקצא. ברמדאן עלו והתפללו כמעט מיליון מוסלמי באל אקצא. אנחנו בקשר עם הוואקף והירדנים כדי לוודא שחופש הפולחן של המוסלמים יישמר. זה שיש יותר עליית יהודים, אנחנו מאפשרים עליית יהודים, אנחנו לא מאפשרים תפילות יהודים על הר הבית. הם עולים וזה נמצא תחת השגחה כדי לוודא שלא יופר הסטטוס קוו. לא יופר הסטטוס קוו.

הפופולריים