אוסטרליה מבטלת את ההכרה בירושלים כבירת ישראל

אוסטרליה מבטלת את ההכרה בירושלים כבירת ישראל

המסר הישראלי לשגריר אוסטרליה בשיחת הבירור: מזועזעים מההחלטה ושומרים לעצמנו את הזכות לצעדים נוספים • שרת החוץ האוסטרלית: מדובר בסוגיה שצריכה להיפתר במשא ומתן עם הפלסטינים, השגרירות שלנו תמיד הייתה ותישאר בתל אביב • לפיד: "ירושלים היא בירת ישראל הנצחית - ודבר לא ישנה זאת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
העיר העתיקה
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ממשלת אוסטרליה הודיעה הלילה (שלישי) כי היא מבטלת את החלטת הממשל הקודם על הכרה בירושלים המערבית כבירת ישראל. שרת החוץ פני וונג אמרה בתדרוך לתקשורת כי מדובר בסוגיה שצריכה להיפתר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. שגריר אוסטרליה בישראל פול גריפיטס זומן לשיחת בירור עם ראש המערך המדיני-אסטרטגי במשרד החוץ עליזה בן נון בעקבות ההצהרה. המסר הישראלי שהועבר לשגריר בשיחה: אנחנו מזועזעים מההחלטה - שהתקבלה בחטף וללא התייעצות איתנו. אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות לצעדים נוספים.

השרה וונג הוסיפה בהצהרתה: "אוסטרליה מחויבת לפתרון שתי המדינות, בו ישראל ומדינה פלסטינית עתידית יתקיימו זו לצד זו בשלום ובביטחון, עם גבולות המוכרים בקהילה הבינלאומית". בתוך כך הוסיפה: "לא נתמוך בגישה שחותרת תחת עקרון זה". עוד נמסר כי השגרירות האוסטרלית נמצאת בתל אביב, ותישאר שם.

ראש הממשלה יאיר לפיד הגיב להודעה ואמר כי "לאור הדרך שבה התקבלה ההחלטה באוסטרליה, כתגובה חפוזה לידיעה שגויה בתקשורת, לא נותר לנו אלא לקוות שבעניינים אחרים ממשלת אוסטרליה מתנהלת יותר ברצינות. ירושלים היא בירת ישראל הנצחית המאוחדת ודבר לא ישנה זאת לעולם".

ב-2018, ממשלה שהורכבה מקואליציה של המפלגה השמרנית, בראשות ראש הממשלה דאז סקוט מוריסון הכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל, כמה חודשים לאחר ההכרזה של טראמפ כי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות אליה.  

"אוסטרליה תמיד תהיה ידידה איתנה של ישראל", אמרה וונג. "היינו בין המדינות הראשונות להכיר בישראל באופן רשמי. הממשל הזה מעולם לא יוותר על התמיכה בישראל והקהילה היהודית באוסטרליה. באותה מידה אנו תומכים בעם הפלסטיני ומגישים תמיכה הומניטארית בכל שנה מאז 1951, לצד תמיכה בהמשך תהליך השלום".

הפופולריים