שיקלי ובל"ד יוכלו להתמודד בבחירות לכנסת

שיקלי ובל"ד יוכלו להתמודד בבחירות לכנסת

אחרי הדיון ביום חמישי, בית המשפט החליט לקבל את הערעור על החלטת ועדת הבחירות המרכזית בעניין מפלגתו של שחאדה, וגם דחה את פסילתו של חבר הכנסת לשעבר | כל הפרטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמיחי שיקלי
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בית המשפט העליון החליט היום (ראשון) לאשר את התמודדותו של עמיחי שיקלי ברשימת הליכוד בבחירות 2022, ברוב של שמונה קולות מול אחד נגד. עוד הוחלט לאשר את מועמדות מפלגת בל"ד, ברוב מוחלט של תשעת השופטים. זאת אחרי שבית המשפט דן ביום חמישי האחרון בהרכב מורחב בפסילת התמודדות שיקלי ובל"ד על ידי ועדת הבחירות המרכזית. את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד מועמדות עידית סילמן דחה העליון כבר ביום חמישי.

טוב לשיקלי, טוב גם לעליון

הבקשה לפסילת שיקלי הוגשה על ידי סיעת מרצ בטענה כי מכיוון שוועדת הכנסת הכריזה על שיקלי כפורש, יש לפסול את מועמדותו. הערעור על הפסילה, שהוגש על ידי שיקלי, ומפלגת הליכוד, התבסס על בקשה לבית המשפט להגן על זכות היסוד "לבחור ולהיבחר".

שיקלי התנצל בפני בית המשפט על ההתבטאויות התקיפות שלו לאחר הודעת ועדת הבחירות על פסילתו ואמר: "הכוונה הייתה להעביר ביקורת, חלק ממנה היה לא ענייני, לגופו של אדם, ועל החלק הזה אני מצר. אני כופר מכל וכל בחלק של חבר כנסת פורש, הוא נועד למנוע מצב כמו של גולפרב, שעבר מצד לצד. אני דבקתי בעמדת הסיעה".

עוד אמר שיקלי: "איני מכיר את הפלפולים המשפטיים, אבל כשעמדתי בפני בית המשפט היה לי ברור שיש פה פשרה ולאור הפשרה משכתי את העתירה, אחרת הייתי מתמודד בצורה עצמאית. אנחנו בסדר זמנים שלא מאפשר מוצא מהדבר הזה, ואני נסמכתי באופן מוחלט על פסיקת המחוזי והבקשה לשינוי פרוטוקול הוגשה אחרי שהתפטרתי".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הגיבה לדבריו של שיקלי: "זה לא מדויק, היעוץ המשפטי לכנסת אומרים שראית את זה לפני שהגשת בקשת פרוטוקול" - ושיקלי הודה שהיא צודקת. חיות הוסיפה כי "מעבר לזה, תיקון פרוטוקול זאת לא בקשה חדשה - זה רק לתקן".

בבל"ד שאבו עידוד מהתבטאות היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, שציינה כי הראיות שהובאו בבקשה לפסול את בל"ד לא עומדות באמות המידה הקפדניות והמחמירות, שנקבעו בעבר בפסיקת בית המשפט העליון. יו"ר המפלגה, סמי אבו שחאדה, טען כי "זו החלטה פוליטית, הפתרון הוא לשנות את ישראל ממדינה יהודית למדינה דמוקרטית".

חיות, הביעה בדיון ביקורת על הבקשה לפסול את בל"ד: "הבקשה לוקה בחסר - אמרנו בעבר שהמפלגה הזאת נמצאת על הגבול האסור ויש בעיות. השאלה אם הבקשה החדשה הצליחה להראות שהיא עברה את קו הגבול".

הפופולריים