אחרי ש"ס והליכוד: גם יש עתיד מנסה לזכות בקול הערבי

תוכנית לפיד למגזר הערבי
ח"כים במפלגה ושליחים מטעמו של לפיד עורכים בשבועות האחרונים חוגי בית בחברה הערבית, בדגש על היישובים בצפון, בניסיון להעלות את שיעור ההצבעה. המסר: אם לא ליש עתיד - הצביעו למפלגות הערביות או למפלגות אחרות בגוש. אם לא תצאו להצביע, בן גביר יקים ממשלה עם נתניהו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ יאיר לפיד, ישיבת הממשלה 18.09.22
צילום: צילום: רויטרס

לפי כל הסקרים שיעור ההצבעה בחברה הערבית בבחירות הקרובות עומד להיות נמוך במיוחד, ולא רק המפלגות הערביות צפויות להיפגע מכך - גם ראש הממשלה יאיר לפיד מבין שזה עשוי לסכן אותו ואת הגוש כולו. כפי שדווח אמש (שישי) בחדשות הערב בכאן 11, חברי הכנסת של יש עתיד ושליחים מטעמו של לפיד עורכים בשבועות האחרונים חוגי בית רבים בחברה הערבית, בדגש על היישובים בצפון, בניסיון להעלות את שיעור ההצבעה. המסר: אם לא ליש עתיד - הצביעו למפלגות הערביות או למפלגות שבגוש לפיד.

אנשי יש עתיד מנסים לשכנע את המצביעים הערבים הפוטנציאלים שממשלת השינוי עשתה למען החברה הערבית בשנה וחצי מה שנתניהו לא עשה במשך כל שנותיו כראש ממשלה. אם לא תצאו להצביע, הם מזהירים, חבר הכנסת איתמר בן גביר יקים ממשלה עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו - וזה יפגע בחברה הערבית לדבריהם.

מסקר של ערוץ מכאן 33, שפורסם ביום שני, עלה כי חלה ירידה נוספת בשיעור ההצבעה הצפוי בחברה הערבית. הסקר העלה כי 39% בלבד מהציבור הערבי מתכוונים לצאת להצביע. עוד עלה כי כ-15% מהנשאלים שיצביעו, עדיין מתלבטים בין המפלגות - והרוב נוטים לכיוון רע"ם.

בשבועיים האחרונים פורסמו בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב מפלגות נוספות שמתכננות לפנות לציבור הערבי. בש"ס צפויים להשיק קמפיין בחברה הערבית, ברקע שיעור ההצבעה הנמוך. במסגרת הקמפיין, במפלגה מתכוונים לפנות לאזורים שמוגדרים מוחלשים במיוחד ביישובים הערביים, ולהתחייב בפניהם כי יחזירו את הכרטיסים הנטענים עבור רכישת מוצרי מזון – קמפיין שכבר מתקיים מול ציבור המצביעים המסורתי של המפלגה. בש"ס אף שוקלים לקיים מבצע מדלת לדלת באזורים מסוימים ולחלק מכתב התחייבות להחזרתם.

במפלגה החרדית יחפשו להגיע דווקא למקומות שמוכרים ככאלו שבהם לא מצביעים בבחירות או שבהם אחוז ההצבעה נמוך באופן מיוחד, מתוך הנחה שבאותם מקומות ההשפעה של המפלגות הערביות פחותה יותר. זו אינה הפעם הראשונה בה פנתה המפלגה החרדית לציבור הערבי. כששלטה במשרד הפנים, פנתה ש"ס לבוחר הערבי במערכות בחירות בעקבות הקשר הטוב שנרשם מול חלק מראשי הערים במגזר.

גם מרצ תשיק בשבועות הקרובים מסע הסברה כדי להעלות את שיעור ההצבעה בציבור הערבי, ותקרא לו להצביע גם למפלגות הערביות. על פי הפרסום, במרצ יבקשו תמיכה מהמצביעים הערבים ויבליטו את המועמדים הערבים ברשימת המפלגה. המסר העיקרי יהיה שיש לצאת להצביע, גם אם זה יהיה למפלגות אחרות בגוש השינוי.

הפופולריים