רה"מ החליפי בנט יטיל וטו על ההסכם עם לבנון?

רה"מ החליפי בנט יטיל וטו על ההסכם עם לבנון?
בנט מתח ביקורת על התנהלות סביב אישור ההסכם: מוטב שהיה מאושר אחרי הבחירות • בישראל מעריכים: עדיין אפשר להגיע להסכם - אבל רק לאחר הבחירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול ימי לבנון ישראל
צילום: מוחמד זעתרי, אי פי

גם לאחר הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט לא פוסל הטלת וטו מצידו על הסכם עם לבנון, כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. החלטה סופית מצידו של בנט צפויה להתקבל לאחר שפרטי ההסכם יסוכמו בין הצדדים. 

השיחות עם לבנון נמשכות במטרה להגיע להסכם, אך בישראל מעריכים כי הוא לא יאושר לפני הבחירות. בנט אמר בקבינט כי מוטב היה לאשר את ההסכם אחרי הבחירות - במה שמשתמע כביקורת על ניהול אופן אישור התהליך. זאת, אמר בנט, רק אם דחיית האישור עד לאחרי ה-1 בנובמבר תהיה "אפשרית מבחינה מעשית לאחר התפטרות הנשיא הלבנוני עיון". 

למעשה אחד הנתונים המרכזיים שעומדים כעת מאחורי הקלעים סביב הלחץ הכבד להגיע להסכם בעת הזו היא העובדה שהנשיא הלבנוני מישל עיון פורש מתפקידו בסוף אוקטובר. שתי הנקודות שנמצאות כעת במגעים בין הצדדים נוגעות להגדרת קו המצופים. בהצעת המתווך הוכשטיין נאמר כי יהיה סטטוס קוו בקו המצופים, וכי הדבר יהווה קץ התביעות עד שלבנון וישראל יגיעו להסכם אחר, דבר שכעת לבנון מתנגדת לו.

סוגייה נוספת שעומדת בלב המחלוקת על ההסכם היא הווטו הישראלי על תחילת הפעילות של חברת טוטאל אנרג'י בשדה הגז הלבנוני כל עוד לא הוסכם על גובה התמלוגים בין החברה לישראל. תשובת לבנון צפויה להתקבל עד ראשון, ובישראל סבורים שיש היתכנות להגעה להסכמה בין הצדדים - אך הדבר תלוי בניסוח המשפטי שיגיע אליו המתווך הוכשטיין. בלשכת ראש הממשלה שומרים הערב על עמימות בנוגע להסכם ולסיכויו.

ברקע, ממשל ביידן מפעיל לחץ על לבנון ביממה האחרונה לסגת מחלק מדרישותיה החדשות והמתווך האמריקני עמוס הוכשטיין נמצא בקשר ישיר הן עם הצד הישראלי והן עם הצד הלבנוני. גורם ישראלי הגדיר את המצב כרגע כניסיון הנשמה לשיחות עצמן.

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני השר ניצן הורוביץ אמר בריאיון ליערה שפירא כי הוא "חושב שיש סיכוי לחתום את ההסכם עם לבנון לפני הבחירות, לשתי המדינות יש אינטרס גדול בהסכם הזה. בשתי המדינות לוח זמנים פוליטי שמגביר את הסיכוי שזה יקרה בזמן הקרוב ממש. העבודה על ההסכם נמשכת". 

האזינו לריאיון עם ניצן הורוביץ

ראש מועצת שלומי גבי נעמן, התייחס לאיום בהסלמה ואמר בריאיון ליערה שפירא בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "ההודעה של שר הביטחון היא ממש חוסר אחריות. הכניס את כל התושבים ללחץ. לעומתו, בפיקוד צפון אמרו לנו שאנחנו בשגרה מלאה. ההודעה של גנץ מכניסה את תושבי האזור ללחץ מיותר. אני ממש נמצא בחששות כי אלף משפחות בשלומי נמצאות בלי ממ"ד. אני מבקש שלא ייצרו אווירה של מלחמה, כי אנחנו לא מוכנים לזה".

שר ההסברה הלבנוני אמר בריאיון לאל ג'זירה כי גורל ההסכם ייקבע תוך פחות משבוע: "המגעים עם האמריקנים לא פוסקים. שום דבר רשמי לא הגיע ממשלת לבנון דרך המתווך. כולם ממתינים לתוצאה".

גורם לבנוני רשמי הוסיף במסר לעיתון אל-אח'באר, המזוהה עם חיזבאללה, כי לבנון הודיעה למתווך שהיא לא תחזור בה מההערות שהעבירה וכי על ארצות הברית לעמוד בהבטחותיה ולסדר את העניינים עם ישראל. בעיתונות המקומית דווח גם כי בכירים צרפתים  העבירו מסר שהחברה הצרפתית מחויבת לעמוד בדרישה הלבנונית שעבודתה בשדה לא תהיה מותנית בהסכם. 

במקביל פרסם עורך אותו עיתון, מאמר תחת הכותרת "אם אתם חושבים לפוצץ את ההסכם...". במאמר כתב כי אם בישראל סבורים שעיכוב הפעילות וההסכם ימנעו מחיזבאללה לפעול, אז שיחשבו אם הדבר עלול לגרור הפרעות בשדות אחרים (כנראה רמז לשיבוש פעילות בשדות גז אחרים). והוסיף, שהאפשרות שנשיא לבנון יוחלף בקרוב דווקא פוגעת בישראל כי חזבאללה מכבד אותו.

הפופולריים