נבחנת אפשרות להרחיב את חוק השבות לעולים מרוסיה לדור רביעי

האם חוק השבות לעולים מרוסיה יורחב לדור רביעי?
אמש בישיבת הממשלה העלה שר האוצר ליברמן הצעה להרחיב את זכאי חוק השבות גם לדור רביעי "אפילו באופן זמני". רה"מ יאיר לפיד השיב כי צריך לקיים דיון בעניין • ישראל ביתנו בתגובה: "אין לנו כלל כוונה לשנות את חוק השבות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עלייה לישראל, 23.07.18
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בעקבות הגיוס ההמוני וצמצום היכולת לעלות מרוסיה, היום יתקיים דיון ראשון שיבחן האם להרחיב את "חוק השבות" לעולים מרוסיה - גם לדור רביעי. כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

כיום חוק השבות חל רק על דור שלישי, אך אמש במהלך ישיבת הממשלה העלה שר האוצר אביגדור ליברמן הצעה להרחיב את זכאי חוק השבות גם לדור רביעי "אפילו באופן זמני". ראש הממשלה יאיר לפיד השיב לו כי צריך לקיים דיון בעניין.

במקביל, משרד העלייה והקליטה מגביר את ההיערכות לקליטת העולים מחשש שרוסיה תסגור בימים הקרובים את גבולותיה. ההבנה היא שרבים מהיהודים מנסים לצאת דרך המעברים היבשתיים, כשהמטרה היא שהסוכנות היהודית תמתין להם כבר שם. אמש בישיבת הממשלה הזהירו השרים פנינה תמנו שטה וזאב אלקין: "אנחנו בדרך למסך ברזל חדש". כפי שדווח אתמול בכאן חדשות, הצפי הוא לכ-6,000-5,000 עולים חדשים מדי חודש.

שר התפוצות, נחמן שי, אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית קלמן ליברמן ברשת ב כי "יש אנשים צעירים יהודים ולא יהודים שרוצים להתחמק, הם יוצאים מגבולות רוסיה וזה ישפיע על העלייה לישראל. זאת עלייה של גלים, זה לא בצורה נורמאלית. יש פה לחץ גדול שאנחנו צריכים להתאים את עצמנו. עכשיו יש בעיה אמיתית – איפה הם יהיו? דירות? אין לנו דירות. אסור שהעלייה תתקע באיזשהו שלב".

בעקבות הפרסום של כאן חדשות, ח"כ שמחה רוטמן הגיב לכוונתו של ליברמן להרחיב את חוק השבות לעולים מרוסיה לדור רביעי: "אני מבין את המצוקה האלקטורלית של אביגדור ליברמן. מסתבר שתעמולה אנטישמית מביאה פחות מדי תועלת, ולצעוק שהיריבים הפוליטיים שלך הם גבלס וסטאלין זה פחות עובד, אז הוא מרגיש צורך לייבא מצביעים. חוק השבות נחקק כדי שישראל תהיה מדינה יהודית. ליברמן פועל להרס הזהות היהודית של ישראל". 

בתגובה לפרסום, ישראל ביתנו אמרה כי "אין לנו כלל כוונה לשנות את חוק השבות - בניגוד לרצון גורמים באופוזיציה לצמצם אותו. אבל אנחנו מעוניינים לאפשר לבני הדור הרביעי לעולים מרוסיה להגיע לישראל לפרק זמן מוגבל עד סיום הלחימה".

הפופולריים