המו"מ עם לבנון: לפיד וגנץ אישרו את הצעת המתווך

המו"מ עם לבנון: הצעת המתווך אושרה, ההסכם נחשף
גורם מדיני בכיר אמר כי רה"מ יאיר לפיד ושר הביטחון גנץ קיבלו את הצעת המתווך האמריקני. על פי ההסכם, ישראל תקבל תמלוגים מאסדת גז לבנונית, אסדת כריש נותרת בשליטה ישראלית מלאה. הפרטים המלאים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסדת כריש
צילום: צילום: אסדת כריש

ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ אישרו את הצעת המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין לפתרון סוגיית הסכסוך בגבול הימי בין ישראל לבין לבנון, כך אמר הערב (ראשון) גורם מדיני בכיר בתדרוך לכתבים. ההודעה בנושא טרם נמסרה לארצות הברית, מכיוון שבישראל מחכים לאישור הקבינט המדיני ביטחוני בנושא.

טרם ברור באיזה אופן יאושר ההסכם - אם בקבינט או גם בממשלה. בדרג המדיני מחכים לחוות הדעת הסופית של היועצת המשפטית לממשלה. ההסכם, לאחר שייחתם, צפוי להיות מונח בפני האו"ם ולקבל מעמד בינלאומי מוכר כקו גבול.

עיקרי ההסכם המסתמן

• קו הגבול הימי ישורטט במרביתו בהתבסס על קו 23, מה שמשאיר בשליטת לבנון את מרבית השטח שהיה במחלוקת.

• חמשת הקילומטרים הראשונים של קו הגבול יהיו בהתבסס על "קו המצופים" הישראלי שנמצא מצפונית לו. מדובר בקו שישראל קבעה באופן חד-צדדי ומהותי לישראל מבחינה ביטחונית.

•  אסדת הגז כריש תהיה בשליטה ישראלית מלאה.

• מולה, בשדה קאנא, תוקם אסדה לבנונית - וישראל תקבל תגמולים מחברת הגז "טוטאל" בעבור החלק של השדה שנמצא בשטחה. פרטי ההסכם בין ישראל לבין "טוטאל" לא סוכמו במלואם.

הגורם המדיני הבכיר אמר הערב בשיחה עם כתבים כי בהסכם יש ניצול הזדמנות, ובישראל ראו חשיבות במיצוי המשא ומתן, גם לאור המצב הפוליטי בלבנון. לדבריו, בישראל לוקחים בחשבון את האפשרות שההסכם גם לא ייחתם. הוא הוסיף כי בהסכם ישנו "מרכיב כלכלי ואנחנו לא מקלים בו ראש, אבל הוא בראש ובראשונה הסכם מדיני ביטחוני שיאפשר יציבות באזור".

במשרד המשפטים מקיימים דיונים קדחתניים סביב הסוגיות המשפטיות שעולות מהסכם. נכון לשעות הערב המוקדמות, טרם גובשה חוות הדעת הסופית של היועצת המשפטית לממשלה, אולם הנטייה היא לקבוע שנדרש אישור ממשלה להסכם ולא רק אישור קבינט. 


גם שאלת העיתוי של ההסכם - רגע לפני בחירות - עולה. הכלל שהתוותה היועצת כקודמיה הוא שיש לצמצם החלטות שיחייבו ממשלות עתידיות. שני הנימוקים העיקריים שמובאים בעד אישור ההסכם גם בתקופת בחירות הם שמדובר במשא ומתן שמתנהל במשך תקופה ארוכה, ולא החל בשבועות האחרונים. נימוק נוסף הוא המשמעויות שיהיו לאי חתימה על ההסכם בשלב כה מתקדם. היועצת קיבלה גם פניות בדבר הצורך להביא את ההסכם למשאל עם. 

שר הביטחון בני גנץ אמר היום כי אם ייחתם הסכם עם לבנון, עיקריו יוצגו לציבור "באופן מסודר ושקוף". גנץ הוסיף בחשבון הטוויטר שלו: "אני מציע לראש הממשלה לשעבר נתניהו לבקש עדכון מסודר בנושא לפני שהוא נותן דלק לתעמולה של נסראללה שסיכן ועודנו מסכן את ההסכם". גם השר לביטחון הפנים עמר בר לב תקף את נתניהו ואמר בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב כי הוא "מתנהג כמו נסראללה".

בר לב הוסיף: "לנתניהו אין שום מושג מה קורה, ולכן אני רואה את זה בצורה מאוד חמורה. זו פוליטיקה פנימית שנועדה להשפיע על הבחירות. נתניהו מתנהג כמו נסראללה בתוך לבנון, זה נועד לבלבל את הציבור כדי להשפיע על הבחירות. אינטרס של מדינת ישראל אין בה שיקול פוליטי".

האזינו לריאיון עם השר בר לב בכאן רשת ב

ראש הממשלה יאיר לפיד אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "יותר מעשר שנים ישראל ניסתה להגיע לעסקה הזו - שמחזקת את הביטחון הישראלי ואת הכלכלה הישראלית". שר המשפטים גדעון סער התייחס הבוקר בכאן רשת ב להסכם הגבול הימי עם לבנון. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, הוא הסביר כי אין קשר בין ההסכם לתחילת הפקת הגז מאסדת כריש - שנמצאת ללא ספק בשטח ישראל וכך גם בהסכם.

לפיד הוסיף כי הפקת הגז לא מלהיטה את הרוחות ושהוא "לא מציע להתרשם מהאיומים". הוא הוסיף שהוא לא חושב שיש לאשר את ההסכם הסופי בכנסת והסביר כי "יש מקרים חריגים שאפשר לפטור מחובת הנחה".

בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות, יצא יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, נגד הסכם הגבול הימי עם לבנון. ואמר: "לפיד נכנע באופן מביש לחיזבאללה ולנסראללה. הוא עושה את זה ללא דיון בכנסת ובלי משאל עם. אין לו את המנדט למסור למדינת אויב שטחים ריבוניים ונכסים ריבוניים ששייכים לכולנו. אם המחטף הלא חוקי הזה יעבור הוא לא ייחייב אותנו". בתגובה כתב לפיד: "נתניהו, 10 שנים נכשלת בניסיון להביא את ההסכם הזה, לפחות אל תפגע באינטרסים הבטחוניים של ישראל ותסייע לחיזבאללה בהודעות חסרות אחריות".

הפופולריים