בל"ד: נעתור לבג"ץ נגד ההחלטה לפסילת המפלגה

בל"ד: נעתור לבג"ץ נגד ההחלטה לפסילת המפלגה
לאחר התכנסות הלשכה הפוליטית של המפלגה, החליטו בבל"ד לעתור. יו"ר בל"ד בכאן רשת ב: "הפסילה היא פוליטית - יש ניסיון להנדס מנהיגות ערבית ולחלק אותנו לקיצונים ומתונים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סמי אבו שחאדה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הלשכה הפוליטית של בל"ד הכריזה היום (שישי) בעמוד הפייסבוק שלה כי היא מתכננת לעתור לבג"ץ אחרי שוועדת הבחירות המרכזית פסלה אמש את המפלגה מהשתתפות בבחירות. "בל״ד כן יכולה, נמשיך עד הסוף ונפתיע את כולם. כפי שלא נכנענו לתכתיבים של לפיד בהגדת הרשימות, לא ניכנע לתכתיב של גנץ בניסיון להנדס הנהגה ערבית לפי מידותיו" .

יו"ר המפלגה, סמי אבו שחאדה, אמר היום בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי גורמים בהנהגת המפלגה קראו שלא לעתור נגד ההחלטה. בבל"ד שואבים עידוד מהחלטת היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, שלא לפסול את המפלגה.

האזינו לריאיון עם סמי אבו שחאדה

אבו שחאדה, שנמנה על אלו שכן מעוניינים לעתור, טען בריאיון כי זו "החלטה פוליטית" וכי "יש ניסיון להנדס מנהיגות ערבית ולחלק אותנו לקיצונים ומתונים". הוא הוסיף: "בל"ד היא דווקא המפלגה הכי מתונה בעיניי. מי שנאבק למען צדק ושוויון למען כל האזרחים במדינה לא יכול להיתפס כקיצוני". היו"ר המשיך ואמר: "מי שמציע אלטרנטיבה פוליטית דמוקרטית נתפס כקיצוני, ומי נתפס כמתון? מי שבעד טרנספר, כיבוש ואלימות. זה משהו אבסורדי שלא בריא לכולנו, יהודים וערבים". לדבריו, "הפתרון הוא לשנות את ישראל ממדינה יהודית למדינה דמוקרטית".

אבו שחאדה המשיך וטען כי יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ תמך בפסילת בל"ד כדי "לזכות ביותר קולות בקרב הימין ולהגיד להם שהוא לא פחות ימני מהם". אבו שחאדה המשיך והסביר כי "בחברה הישראלית שהידרדרה כלפי הימין והימין הקיצוני משמעות המושג 'ימין' היא מי שונא יותר ערבים. זה לא חברה רגילה שבה הימין בהגדרתו הוא בעד ליברליזם כלכלי וזכויות פרט - הלוואי שהיה ימין כזה".

תשעה מחברי ועדת הבחירות תמכו בהחלטה לפסול את בל"ד וחמישה התנגדו. בעוד שבוע בית המשפט העליון, בהרכב של תשעה שופטים, יכריע בסוגייה. בנוסף, ועדת הבחירות דחתה את בקשת "פורום בוחרים בחיים - פורום המשפחות השכולות" לפסול את רע"ם מהתמודדות בבחירות. מהומה פרצה באולם בזמן הדיון בבקשה, כשנציגי המשפחות השכולות זעמו על נציגי הימין בוועדה שנעדרו מההצבעה.

לפי סקר כאן חדשות שפורסם אמש (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, רוב הציבור תומך בפסילת בל"ד מלהתמודד בבחירות, אך מתנגד לפסילת רע"ם. בסקר, שנערך על ידי מכון קנטאר בראשות דודי חסיד, 51% תומכים בפסילת בל"ד, 39% תומכים בפסילת רע"ם ו-14% מתנגדים לפסילת שתי המפלגות. במגזר הערבי 23% תומכים בפסילת בל"ד ו-13% בפסילת רע"ם. מרבית התומכים בפסילת המפלגות הערביות לא מתכוונים להצביע בבחירות.

הפופולריים