עד כמה אנחנו מצביעים בקלפי כמו ההורים שלנו?

עד כמה אנחנו מצביעים בקלפי כמו ההורים שלנו?

שאלנו את התומכים בכל המפלגות – האם לדעתם בני המשפחה והחברים שלהם מצביעים כמוהם? | התוצאות המלאות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כנסת, בחירות 2022, משכן הכנסת
צילום: צילום: פלאש 90

עד כמה אנחנו מצביעים בקלפי כמו ההורים שלנו, כמו החברים והשכנים שלנו – זו אחת השאלות שמעצבות את הפוליטיקה. וכמו בכל אחת מהשאלות האלה, התשובה קצת מורכבת. יש מפלגות שאצל התומכים שלהן זה ברור.

כששאלנו את תומכי יהדות התורה למי לדעתם יצביעו הקרובים שלהם – 78% ענו שגם הם יצביעו ג'. ואם לא ג', אז למפלגה אחת בגוש הימין. רק 6% חשבו שהמשפחה שלהם תצביע לגוש האחר. אגב, גם תומכי ש"ס נוטים להצבעה משפחתית, אבל בשיעורים הרבה יותר נמוכים ביחס ליהדות התורה. וזה לא שהחברים של הש"סניקים מצביעים פתאום ללפיד, הם מצביעים כנראה לנתניהו, מה שמצריך את ש"ס לשכנע את הקהל שיש טעם ספציפי להצביע אריה דרעי, שהוא יעשה משהו שהליכוד לא יעשה.

43% מתומכי ש"ס מצפים שהמשפחה תצביע ש"ס. 44% חושבים שהקרובים להם יצביעו למפלגה אחרת בגוש נתניהו. רק 2% באים מקבוצה חברתית שתצביע לגוש האחר.

אם נעבור למפלגות הגדולות – הליכוד ויש עתיד, המצביעים שלהם מתנהגים בדפוס די דומה. בסך הכול מצביעי המפלגות האלה מצביעים לאותו גוש כמו המשפחה, אבל זה לא כמו ההצבעה החרדית – יש להם בכל זאת חברים מהמחנה היריב. זה הופך גם את טקטיקת השכנוע של המפלגות האלה, לדי דומה.

26% מתומכי יש עתיד חושבים שהמשפחה תצביע ללפיד

26% מתומכי יש עתיד חושבים שהמשפחה תצביע ללפיד. 38% חושבים שיצביעו לאותו גוש. אבל יש 15% מתומכי לפיד שמגיעים ממשפחות שתומכות בגוש נתניהו. באופן דומה – 40% ממצביעי הליכוד חושבים שהחברים שלהם יצביעו ליכוד, 30% מעריכים שלפחות יצביעו לגוש נתניהו. אבל יש 11% שחושבים שהקרובים להם יצביעו לגוש האחר.

סוג שלישי של מפלגות שמתמודדות בבחירות האלה – סוג שקיים רק בגוש מתנגדי נתניהו, הן מפלגות שמרבית תומכיהם עושים את זה למרות שהמשפחה שלהם מצביעה למפלגה אחרת באותו גוש. כך, רק 17% מתומכי גנץ, חושבים שגם החברים יצביעו גנץ. 42% מהם מעריכים שהקרובים שלהם יצביעו למפלגה אחרת בגוש, אנחנו יכולים לנחש – שהם מתכוונים ליש עתיד.

בקרב תומכי מפלגת העבודה זה בולט עוד יותר. רק 7% מהתומכים של מיכאלי חושבים שהקרובים שלהם יצביעו לעבודה. אבל 60% מעריכים שהמשפחה והחברים שלהם הולכים להצביע למפלגות אחרות בגוש רק לא ביבי.

אם יש הפך להצבעה משפחתית - מרצ היא ההפך

ואחרונה חביבה, המפלגה שהצבעה לטובתה היא הרבה פעמים סוג של מרד במשפחה והחברים. לא פחות מ-28% מתומכי מרצ – יותר מרבע – מעריכים שהמשפחה והחברים שלהם יצביעו לגוש נתניהו. רק 15% מהם חושבים שהקרובים שלהם יצביעו מרצ. אם יש הפך להצבעה משפחתית – מרצ היא ההפך.

הפופולריים