נאום התקפי או מרוכך? האפשרויות של אבו מאזן באו"ם

נאום התקפי או מרוכך? האפשרויות של אבו מאזן

בסביבת יו"ר הרשות מתלבטים איזה מסר להעביר בנאום בעצרת הכללית של האו"ם • האפשרויות שעומדות בפניו - ביטול ההכרה בישראל, הפסקת היחסים, בקשת חברות מלאה באו"ם, או נאום נוקשה ללא החלטה אופרטיבית • לנאום לפיד תהיה השפעה מכרעת על תוכן הנאום
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן
צילום: אי-פי

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לשאת ביום שישי הקרוב נאום בעצרת הכללית של האו"ם. הערב (רביעי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ברמאללה מעריכים כי הוא יישא נאום שקורא לשנות את המציאות לפלסטינים ולא לשיפורה. 

האפשרויות שעומדות בפניו, לפי מקורות המקורבים אליו, הן בקשת חברות מלאה באו"ם, הכרזה על הפסקת היחסים עם ישראל, כולל התיאום הביטחוני והכרזה על ביטול ההכרה בישראל - הכרזה שיכולה להיות דקלרטיבית בלבד, אבל ההשפעה שלה עלולה להיות דווקא בתגובה הישראלית, כאשר בירושלים אולי יחליטו לבטל את ההכרה באש"ף. 

משיחות עם מקורות בראמאללה עולה כי יש שני זרמים סביב אבו מאזן. אחד שדוחף שהנאום יכלול מימד אופרטיבי, שבו נמצאות האפשרויות הללו, והשני דוחף לנאום נוקשה, אך ללא החלטה חד משמעית, מתוך הבנה שהכרזה על צעד חד צדדי תפגע יותר ברשות הפלסטינית מאשר בישראל - ויכולה להעמיד את קיומה של הרשות בסכנה. 

ראש הממשלה יאיר לפיד יישא את נאומו יממה לפני אבו מאזן. אפשר בהחלט להעריך שהתייחסות חיובית שלו לסוגיה הפלסטינית ולא לעומתית ומתנצחת, יכולה להוביל לכך שאבו מאזן יחליט ללכת על נאום מרוכך יותר, משום שיש לו 24 שעות לשכתב אותו במצב כזה.

הפופולריים