ראש הממשלה לפיד נפגש עם נשיא טורקיה ארדואן

ראש הממשלה לפיד נפגש עם נשיא טורקיה ארדואן

יותר מוקדם נפגש רה"מ עם מלך ירדן איתו שוחח על הרגעת השטח לקראת חגי תשרי ועל קידום שיתוף פעולה כלכלי • לפיד ינאם בחמישי בעצרת האו"ם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדואן ולפיד
צילום: אבי אוחיון / לע"מ

ראש הממשלה יאיר לפיד נפגש הלילה (שלישי) עם נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. זוהי הפעם הראשונה בה נפגש ראש ממשלה ישראלי עם נשיא טורקיה מאז שנת 2008. 

לפיד בירך בפגישה על העלאת דרג הייצוג הדיפלומטי במדינות, עם השבת השגרירים והקונסולים הכלליים לישראל וטורקיה. כמו כן, דנו המנהיגים במאבק בטרור ולפיד הודה למקבילו על שיתוף הפעולה המודיעיני בזמן הניסיונות האיראניים לבצע פיגועים על אדמת טורקיה. כמו כן, העלה לפיד בפני נשיא טורקיה את סוגיית השבויים והנעדרים בעזה

ראש הממשלה הישראלי נחת היום בצהריים בניו יורק לקראת השתתפותו בעצרת האו"ם, בה הוא צפוי לנאום ביום חמישי בשעות הערב. נכון לשעה זו, עדיין לא תואם סופית מועד נאומו - ויש ניסיון להקדימו.

מוקדם יותר, קיים ראש הממשלה את פגישתו הראשונה עם עבדאללה מלך ירדן. השניים דיברו על הרגעת השטח לקראת חגי תשרי, אך לפיד הדגיש כי ישראל לא תעמוד מנגד ותילחם בכל סוג טרור שמופנה כלפיה. בנוסף, דיברו השניים על קידום שיתוף הפעולה הכלכלי-אזרחי. גורם מדיני מתאר כי במהלך פגישתם, המנהיגים דיברו על פעילות המנגנונים בצפון השומרון ועל התקרית אתמול בשכם. לפיד הדגיש את חשיבות הפעילות של המנגנונים בשטח. בנוסף, ראש הממשלה עדכן את המלך כי במהלך חגי תשרי תהיה עלייה במספר היהודים שיעלו להר הבית, ואמר כי בישראל מצפים שהירדנים יגבו את ההתנהלות.

פגישות אלו הן הראשונות מבין כמה פגישות מדיניות שיקיים לפיד כשהבאות הן עם מזכל האו"ם גוטרש, ראש ממשלת יוון מיצוטאקיס וראש ממשלת בריטניה טראס. 

ראש הממשלה לפיד לא מסר הצהרה לתקשורת לפני עלייתו למטוס, אלא רק מסר באמצעות דוברו לקראת יציאתו לביקור המדיני בניו יורק: "אני יוצא הערב לביקור מדיני שיכלול פגישות עם ראשי מדינות ומנהיגים יהודיים. ביום חמישי אייצג את ישראל מעל בימת העצרת הכללית של האו"ם. מעל בימה זו יישמע קולה של מדינת ישראל, זכותנו לביטחון ושאיפתנו לשלום כמו גם תרומתה של ישראל ליציבות אזורית ולשיתופי פעולה בינלאומיים".

הלו"ז המלא של ראש הממשלה בניו יורק

יום חמישי

11:45 | פגישה עם ראשי ארגונים יהודיים

16:15 | פגישה עם אליזבת טראס ראש ממשלת בריטניה

יימסר בהמשך | נאום ראש הממשלה בעצרת האו"ם

הפופולריים