ההסכם על הקו הימי: המסר של לשכת רה"מ ללבנון

ההסכם על הקו הימי: המסר של לשכת רה"מ ללבנון

מלשכת לפיד נמסר כי "אפשר וצריך" להגיע להסכם על הקו הימי בין המדינות. בהודעה נכתב כי "האסדה תחל בהפקת הגז ללא עיכובים ברגע שזה יהיה אפשרי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסדת כריש
צילום: צילום: אסדת כריש

לשכת ראש הממשלה יאיר לפיד הוציאה הערב (שני) הודעה חריגה בדבר ההסכם על הקו הימי בין לבנון לישראל. בהודעה נשלח מסר ללבנון ונכתב בה כי "ישראל מאמינה שאפשר וצריך להגיע להסכם על הקו הימי באופן שישרת את האינטרסים של אזרחי שתי המדינות".

בהודעת הלשכה נכתב עוד כי ההסכם יתרום רבות ויועיל ליציבות האזורית. "ישראל מודה למתווך האמריקני על עבודתו המאומצת בניסיון להביא להסכם. הפקת הגז מאסדת כריש אינה קשורה למשא ומתן, האסדה תחל בהפקת הגז ללא עיכובים ברגע שזה יהיה אפשרי", לשון ההודעה.

מוקדם יותר היום אמר נשיא לבנון מישל עאון כי השיחות לרישום הגבולות הימיים הגיעו לשלבים האחרונים "באופן שיבטיח את זכויות לבנון בחיפוש אחר גז ונפט". עאון התייחס בציוץ בחשבונו בטוויטר למחלוקת סביב חופש התנועה של יוניפי"ל בדרום לבנון וכתב: "התיאום בין יוניפי"ל והצבא הלבנוני הכרחי על מנת להבטיח את הצלחת השמירה על הביטחון והשלום בגבול".

כריש במים סוערים | האזינו לעוד יום

בחדשות השבת פורסם שלשום כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ימריא השבוע לצרפת ויקיים פגישות עבודה עם מקבילו הצרפתי ועם היועץ לביטחון לאומי של הנשיא עמנואל מקרון. במוקד הפגישות: הסכם הגבול הימי בין ישראל ללבנון ומאגר כריש וחיזבאללה, יחד עם סוגיות נוספות הקשורות לאיראן - ההתבססות האיראנית והסכם הגרעין. 

הקשר של צרפת לסוגיית המים הכלכליים הוא קשרים הדוקים בין המדינה ללבנון, והעובדה שחברת טוטאל "חברה צרפתית" היא זאת שאמורה להפיק את הגז בשטח שנמצא במחלוקת במאגר "קנה". על פי המתווה, ישראל אמורה לקבל בעתיד חלק מהרווחים במידה ויופק ממנו גז בעתיד. גורמים בישראל מעריכים שהיה ניתן להתחיל בהפקת הגז באסדת כריש כבר בסוף החודש, אולם בשל עניינים לוגיסטיים של ציוד בחברת אנרגי'אן, הצפי מדבר כעת על דחייה של מספר שבועות.

הפופולריים