לקראת סגירת ההסכם עם לבנון על הבול הימי? הרמטכ"ל כוכבי ממריא לצרפת

לקראת הסכם עם לבנון? הפגישה של כוכבי בצרפת
הרמטכ"ל אביב כוכבי ייצא בשבוע הבא להיפגש עם מקבילו הצפרתי ועם היועץ לביטחון לאומי של הנשיא מקרון. זאת, על רקע הקשרים ההדוקים של צרפת עם לבנון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוכבי
צילום: פלאש 90

לקראת סיכום על הגבול הימי עם לבנון? הרמטכ"ל אביב כוכבי ימריא בשבוע הבא לצרפת ויקיים פגישות עבודה עם מקבילו הצרפתי ועם היועץ לביטחון לאומי של הנשיא מקרון. במוקד הפגישות: הסכם הגבול הימי בין ישראל ללבנון ומאגר כריש וחיזבאללה, יחד עם סוגיות נוספות הקשורות לאיראן - ההתבססות האיראנית והסכם הגרעין. 

הקשר של צרפת לסוגיית המים הכלכליים הוא קשרים הדוקים בין המדינה ללבנון, והעובדה שחברת טוטאל "חברה צרפתית" היא זאת שאמורה להפיק את הגז בשטח שנמצא במחלוקת במאגר "קנה". על פי המתווה, ישראל אמורה לקבל בעתיד חלק מהרווחים במידה ויופק ממנו גז בעתיד.

גורמים בישראל מעריכים שהיה ניתן להתחיל בהפקת הגז באסדת כריש כבר בסוף החודש, אולם בשל עניינים לוגיסטיים של ציוד בחברת אנרגי'אן, הצפי מדבר כעת על דחייה של מספר שבועות.

בסוף השבוע התייחס גורם ביטחוני בכיר לאיומי נסראללה ואמר כי הם נובעים מצרכיו הפנימיים והרצון ליצור לעצמו דימוי של מגן לבנון. את זה הוא עושה למרות שיש מרחב הסכמה גדול בין ישראל ללבנון בתיווך אמריקני.

למרות זאת, במערכת הביטחון מתייחסים לאיומים, גם לאור הפרובוקציות ושיגור המל"טים לפני חודשיים לעבר אסדת כריש. לכן, הכוננות הגבוהה באזור האסדה עדיין נמשכת וצפויה להישאר כך גם בימים הקרובים.

הפופולריים