גורמים במשותפת: עודה וטיבי עשויים להמליץ על לפיד

גורמים במשותפת: עשויים להמליץ על לפיד
עיקר הדרישות של חד"ש ותע"ל מלפיד - חתירה לשיח עם הפלסטינים וביטול חוק הלאום וחוק קמיניץ • בסביבת לפיד מספרים שהוא פעל מאחורי הקלעים לפיצול המשותפת • יו"ר בל"ד אמר בריאיון כי הופעל לחץ על עודה וטיבי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברי הרשימה המשותפת
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המפץ הערבי: אחרי הדרמה אמש (חמישי) לפני סגירת הרשימות לכנסת, והתפצלות בל"ד מחד"ש ומתע"ל, גורמים ברשימה המשותפת אומרים הערב לכאן חדשות כי אם ראש הממשלה יאיר לפיד ייענה לדרישות הרשימה - איימן עודה ואחמד טיבי ימליצו עליו.

עיקר הדרישו במשותפת מלפיד הן להכריז כי הוא חותר לשיחות עם הרשות הפלסטינית למען הקמת מדינה פלסטינית, וביטול חוק הלאום, וחוק קמיניץ. המסר הזה הועבר ללפיד ואנשיו. המשבר במשותפת פרץ בין היתר לאחר שבבל"ד השתכנעו כי טיבי ועודה כבר החלו לנהל מגעים עם לפיד ואנשיו.

בריאיון שהעניק היום ליערה שפירא, אמר יו"ר בל"ד סאמי אבו-שחאדה כי לדעתו הופעל לחץ על חד" ותע"ל מצד לפיד וגנץ. "בל"ד תהיה הציר של הבחירות ותכריע את הכף בין הגושים" אמר אבו-שחאדה בריאיון. "אני מאוד שמח ובתחושת נינוחות. ראית כבר לפני חודשים שה הדבר הנכון לעשות. ניסינו לעשות מה שאנחנו יכולים לעשות בשביל האחדות כי היה לחץ מהמון גורמים. התפשרנו על הכול. אני באמת לא יודע על מה זה נפל. אני חושב שהם רצו לסגת מההסכמים הפוליטיים איתנו, ככל הנראה היה עליהם לחצים מגנץ ומלפיד".

מי המרוויח הגדול מהפיצוץ ברשימה המשותפת?

הרשימה המלאה: אלו המועמדים בבחירות לכנסת ה-25

בסביבתו של לפיד מספרים שהוא פעל מאחורי הקלעים לפיצול הרשימה המשותפת כדי לקבל את המלצות חד"ש ותע"ל לנשיא אחרי הבחירות. גנץ לעומתו לא היה פעיל בהתרחשות אמש, ובסביבתו אומרים שלא יבקש מהרשימה המשותפת את המלצתה.

גם חברי הכנסת אחמד טיבי ועאידה תומא סלימאן מחד"ש-תע"ל התייחסו היום לפיצול ברשימה המשותפת.  בריאיון לליאת רגב בתוכנית בחצי היום השישי בכאן רשת ב, טיבי הביע צער על פירוק הרשימה: "למרות הדם הרע, הוויכוחים וההרגשה הרעה שליוותה את השבועות האחרונים. היה אפשר לחסוך את כל זה ולשמר את הרשימה המשותפת כפי שהיא. הוויכוח היה בעיקר על חלוקת המנדטים - מיותר לחלוטין ולא רציונלי".

האזינו לריאיון ח"כ אחמד טיבי בכאן רשת ב

לדברי טיבי, המחלוקת הייתה על המקום השישי ברשימה ולא נגעה בשאלת ההמלצה על זהות מרכיב הממשלה. עוד הוסיף: "אנחנו בכנסת כדי להשפיע לא בכדי להחרים. יש לנו עמדות פוליטיות נשמיע אותן בפני כל צד. אנחנו רוצים לקדם את הנושאים שלנו בכנסת הבאה".

האזינו לריאיון עם ח"כ תומא-סלימאן בכאן רשת ב

קודם לכן, בריאיון לדקלה אהרן שפרן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמרה ח"כ תומא סלימאן כי ברגע האחרון ניסתה בל"ד לפתוח מחדש את ההסכם בין המפלגות. בנוסף היא שללה את האפשרות שאחת הסיבות שמנעו את האיחוד היא סוגית ההמלצה לנשיא על מועמד להרכבת הממשלה. 

הפופולריים