גורם מדיני ישראלי: "ארה"ב התחייבה שלא לספק ערבויות לאיראן במקרה שתפרוש שוב מההסכם"

גורם ישראלי חשף את סיבת העיכוב בהסכם עם איראן

בישראל אומרים כי הסכם הגרעין עם המעצמות לא ייחתם לפחות עד בחירות האמצע בארה"ב, וכי הסיבה העיקרית לעיכוב היא ההתחייבויות האמריקנית. האיראנים לא מקבלים את התשובה של וושינגטון בנושא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסכם חדש עם איראן
צילום: הסכם חדש עם איראן

גורם מדיני ישראלי אמר היום (ראשון) בתדרוך לכתבים כי בנקודת הזמן הזו מסתמן שהסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן לא ייחתם, לכל הפחות עד אחרי בחירות האמצע בנובמבר בארה"ב. "אנחנו מאמינים שיש הסכם עם איראן, שהוא טוב יותר שניתן להגיע אליו", אמר הגורם המדיני.

לדברי הגורם, ארה"ב התחייבה בפני ישראל שלא תאפשר ערבויות משמעותיות לאיראן למקרה שתצא שוב מההסכם - שזו אחת הנקודות המשמעותיות שמונעות את החזרה להסכם - ואיראן לא מקבלת את התשובה הזו של וושינגטון.

"התוצאה של כל העניין הזה היא שהמנהיג ח'מינאי, שזה לא מספק אותו, והמשמעות בפועל שלפחות עד אחרי בחירות האמצע לא תהיה חזרה להסכם", אמר הגורם. בתשובה לשאלת כאן חדשות, אמר הגורם כי ישנה חשיבות של הצבת איום צבאי אמין על איראן, "כדי שאיראן תפסיק את ההפרות ותבין שהזמן לא פועל לטובתה".

הגורם הוסיף כי אומנם איראן נמצאת במרחק של שבועות מבחינת היקף האורניום המועשר עבור פצצה, אך "ההערכה של גורמי המודיעין, גם בישראל וגם באירופה, שהפריצה לפצצה היא תרחיש אפשרי, הוא לא סביר". הגורם המדיני הדגיש עוד כי "לאיראן ברור שאם היא מזיזה אצבע לכיוון הזה היא מגיעה למועצת הביטחון והיא לא תצא משם".

המגעים על הסכסוך הימי עם לבנון - אינטנסיביים

הגורם המדיני הבכיר התייחס גם למו"מ בין ישראל ללבנון באשר לסוגיית הגז הטבעי, ואמר כי גם התהליכים האלה עדיין לא הבשילו. לאחר פגישותיו בישראל, המתווך האמריקני הוכשטיין עדיין לא הציב הצעת תיווך לגישור בין ישראל לבין לבנון בנוגע לסכסוך על הגבול הימי. הגורם הגדיר את התהליך כאינטנסיבי ומתקדם, אך שישנה עוד עבודה עד להגעה להסכם (כפי שפרסמנו וכו').

"אנחנו עם אוזן ועין פקוחות על האיום של חיזבאללה לעבר האסדות. אנחנו מתכננים להפיק את כריש ברגע שהעבודות יסתיימו. כל גיחה לאסדה תגרור תגובה שלנו. המתווך עושה עבודה משמעותית, כולנו מקווים שנצליח להגיע להסכם הזה", אמר הגורם.

הפופולריים