ניידס: ביידן אמר ללפיד – "לא נקשור את ידי ישראל"

ניידס: ביידן התחייב – "לא נקשור את ידי ישראל"

השגריר האמריקני חשף פרטים מהשיחה בין ראש הממשלה לנשיא ארה"ב על הסכם הגרעין. שר החוץ של האיחוד האירופי: "פחות אופטימי לגבי החייאת ההסכם ב-28 השעות הבאות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד, ג'ו ביידן, 13.07.22
צילום: צילום: רויטרס

טום ניידס שגריר ארצות הברית בישראל, חשף היום (שני) פרטים מהשיחה שקיים ראש הממשלה יאיר לפיד עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לגבי הסכם הגרעין האיראני. לפי ניידס, ביידן חזר בשיחה על ההצהרה כי איראן לא תשיג נשק גרעיני כחלק מהאינטרס האמריקני. "לעולם לא נקשור את ידי ישראל, אנחנו מודיעים לסכנה מצד איראן", אמר ביידן. 

ניידס התייחס לכך שהאפשרות לחתימה על הסכם הגרעין קרובה למרות התעקשות איראן לסגירת חקירות הסוכנות לאנרגיה אטומית. "אנחנו מצהירים שהחקירות לא יסגרו ככה סתם. אמרנו שזה אינו קשור למשא ומתן", אמר השגריר האמריקני. לדבריו הממשל האמריקני מעוניין בפתרון דיפלומטי, אבל רק על בסיס התנאים שהאירופים סיכמו במסמך ושלא כל המחלוקות על ההסכם הגיעו להסכמה.

ניידס טוען כי הוא מודע לכך שיש ישראלים שמתנגדים לחתימת ההסכם וטוען כי הוא בקשר מתמיד מולם. בשיחתו עם ראש המוסד דוד ברנע: "אתה מוזמן לארצות הברית, להיפגש עם כולם". על פי דיווחים של העיתון רויטרס באנגליה, שר החוץ של האיחוד האירופי ז'וזפ בורל מבהיר: "הפחתי פחות ופחות אופטימי לגבי החייאת הסכם הגרעין עם איראן ב-28 השעות החולפות".

הפופולריים