גם בתיכונים יתחילו את השנה מחר: הושג הסכם בין האוצר לארגון המורים

אחרי המו"מ עם רן ארז: גם בתיכונים יחזרו ללמוד

כלל התלמידים יחזרו מחר לספסל הלימודים • שר האוצר ליברמן בריאיון לחדשות הערב: לפיד לא היה מעורב במו"מ, הסתדרנו לבד וטוב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ליברמן, רן ארז
צילום: צילומים: יותן זינדל, פלאש 90

אחרי שהבוקר (רביעי) הושגו הסכמות בין משרד האוצר להסתדרות המורים, הערב סוכמו הפרטים גם מול ארגון המורים ואיום השביתה הוסר מעל התיכונים. כלל התלמידים יחזרו מחר לספסל הלימודים.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר בתום השיחות: "השגנו את כל מה שרצינו, הסכמה מלאה ברפורמה בבגרויות והמקצועות ההומניים, השגנו גם כל מה שהיינו צריכים בנושא קיצור שבוע הלימודים לחמישה ימים". רז לא ויתר על עקיצה למשרד האוצר והוסיף: "הם אלופים בלהוציא את הנשמה". 

בתוך כך, שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס הערב להסכם עם הסתדרות המורים ולאיום של ארגון המורים שלא לפתוח את שנת הלימודים בתיכונים. לדברי ליברמן, ראש הממשלה יאיר לפיד לא היה מעורב במשא ומתן. "ביקשתי שאף אחד לא יתערב, הסתדרנו לבד וטוב. עדכנתי את ראש הממשלה ואני מעריך אותו שכיבד את דעתי", אמר השר בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11. 

ליברמן אמר כי הוא מקווה שהמשבר בתיכונים ייפתר עוד הערב. "יש מאמץ לפגוש את רן ארז עוד הערב. נשב אם צריך עד אור הבוקר. אני לא כל כך מאמין שהגענו איתו למשבר, על פניו פתרנו את כל הבעיות, אני לא מבין על מה הסכסוך, אבל אנחנו מוכנים להקשיב. אין סיבה שלא לפתוח את התיכונים מחר", הוסיף השר.

על מסגרת התקציב, שנסגרה על ארבעה וחצי מיליארד שקלים, אמר כי ידע מראש שההסכם יעלה יותר מהתכנון של משרד האוצר, שהקצה ארבעה מיליארד. "כשאתה מנהל משא ומתן, אתה לא שם את כל הקלפים על השולחן. זה בדיוק מה שתכננתי במקסימום - ארבעה וחצי מיליארד שקלים", הסביר בריאיון.

השר נשאל מדוע נמשך המשא ומתן עד הרגע האחרון ואמר כי "זה הטבע של כל ההסכמים". הוא ציין כי הייתה "פריצת דרך" בכל הקשור להקלה בפיטורי מורים ופירט את הישגי האוצר, לטענתו. 

עיקרי ההסכמות בין האוצר להסתדרות המורים

"פעם ראשונה שמורה מתחיל מקבל בחודש הראשון 9,000 שקלים. זה היה הדבר המרכזי - מצד אחד לסגור פערים בין מורה מתחיל לוותיק ומצד שני לתת ביטוי למצוינות ולא רק לוותק. פעם ראשונה שכל מנהל בית ספר מקבל לרשותו תקציב של 36 אלף שקלים שבהם הוא יכול בכל חודש לחלק את הסכום למורים מצטיינים. פעם ראשונה ש-7,500 בני אדם יוכלו להצטרף למערכת החינוך על בסיס חוזה אישי. הוספנו גם 12 ימים לסנכרון בחופשים בין מערכת החינוך למשק הישראלי. ההסכם מסתיים ב-31 לדצמבר 2026 - יציבות. לא צריך לנחש אם שנת הלימודים תיפתח", אמר ליברמן בריאיון.

משרד האוצר והסתדרות המורים הגיעו הבוקר להסכמות בדבר ההסכם הקיבוצי החדש של עובדי ההוראה, שיהיה בתוקף עד 31 בדצמבר, 2026. שנת הלימודים תיפתח כסדרה בגני הילדים, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, אך איום השביתה בתיכונים עדיין קיים.

הפופולריים