בכיר ישראלי: נתנגד להסכם הגרעין - אבל לא נחבל בו

בכיר ישראלי: נתנגד להסכם גרעין – לא נחבל בו

ברקע נסיעת ראש המוסד לוושינגטון, בישראל הבהירו לאמריקאים: לא מדובר בקמפיין בנוסח שנת 2015 • ארה"ב: מתקרבים להסכם הודות לנכונות האיראנית לוויתורים • נתניהו ללפיד: נרדמתם בשמירה; רה"מ: זימנתי אותו לתדריך, שיהיה לו מושג על מה הוא מדבר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן, גרעין
צילום: צילום: אי-פי

שיחות הגרעין | ברקע נסיעת ראש המוסד דדי ברנע לוושינגטון – שתואמה מראש וכוללת גם הופעה בפני ועדת השירותים החשאיים בקונגרס האמריקני – בישראל הבהירו, גם לאמריקאים, כי לא מדובר בקמפיין בנוסח שנת 2015. בכיר ישראלי אמר לכאן חדשות הערב (ראשון): "נתנגד להסכם וניאבק בו - אבל לא נחבל בו". 

דובר המל"ל האמריקני ג'ון קירבי אמר הערב בריאיון ל-CNN: "הודות לנכונות של איראן לוותר בכמה סוגיות גדולות, אנו בוודאות קרובים יותר היום להסכם מאשר היינו לפני כשבועיים". לדבריו, "יש עדיין פערים שנותרו בין כל הצדדים, אנחנו עדיין לא 'שם'. אנחנו, כמובן, מקווים לתוצאה חיובית. הנשיא עדיין מאמין שדיפלומטיה וחזרה להסכם היא התוצאה הטובה ביותר האפשרית, ונמשיך לעבוד על כך".

דובר משרד החוץ האיראני נאסר כנעני הגיב לדברים ומסר: "רוב הסוגיות הנוגעות להסכם הגרעין הגיעו לפתרון, אך המעט הנותרות הן חשובות ומכריעות".

במקביל, ראש הממשלה יאיר לפיד תקף הערב את בנימין נתניהו וציית בטוויטר: "כשהוא היה ראש ממשלה כל מה שהוא עשה בעניין האיראני היה מסיבות עיתונאים ומצגות. הנזק שגרם במהלך כהונתו לשתי הסוגיות האסטרטגיות החשובות ביותר לישראל - המאבק בגרעין האיראני והיחסים עם ארצות הברית - הוא חמור ועמוק ואנחנו עדיין מתקנים אותו".

לפיד המשיך וכתב: "היכולות המדיניות והביטחוניות של ישראל הוזנחו שנים ארוכות - זימנתי את ראש האופוזיציה לתדרוך ביטחוני להתעדכן בפרטים כדי שלפחות יהיה לו מושג על מה הוא מדבר בסרטים שהוא עושה".

נתניהו מצידו השיב ללפיד: "כנראה שכחת שבזמנו תמכת בהסכם הגרעין המסוכן הקודם, ואילו אנחנו הצלחנו להוציא את ארצות הברית מההסכם הרע הזה. אסביר לך על כך מחר".

בצל ההתנגדות התקיפה להסכם הגרעין, ראש המוסד דדי ברנע ייצא בשבוע הבא לפגישות בוושינגטון. גורם מדיני בכיר עדכן היום בתדרוך לכתבים שברנע, שהתבטא בחריפות נגד ההסכם וכינה אותו ככזה שיעניק "רישיון לאיראנים לייצר פצצה", יופיע בדיון בפני הוועדה לשירותים חשאיים של הקונגרס. לדברי הגורם המדיני הבכיר, ההופעה בדיון נקבעה קודם לכן, והיא "בשום דרך שהיא לא פעולה שלנו בניגוד לעמדת הממשל בתוך הקונגרס והסנאט. אנחנו לא נעשה שום דבר מאחורי הגב שלהם".

בסוף השבוע שוחח ראש הממשלה לפיד פעמיים עם ראש המוסד לאחר התבטאויותיו בנוגע להסכם הגרעין. כפי שפורסם בכאן חדשות, לאחר דבריו של ברנע, ערך עמו לפיד שיחת "תיאום ציפיות" במסגרתה הבהיר לו כי חרג מהמסרים הישראלים בנוגע לממשל האמריקני. הגורם הבכיר הבהיר כי בין השניים "אין פערים במהות, אלא יש פערים בסגנון – שתוקנו, וטוב שתוקנו".

עם זאת – גם כעת ישנם פערים בין עמדת ראש הממשלה לפיד לבין עמדת ראש המוסד. בין השאר, לפיד סבור שההסכם אינו עובדה מוגמרת, וכרגע אין הסכם עם האיראנים. בעוד ראש המוסד סבור שההסכם הוא סופי וייחתם בטווח הזמן המיידי.

בנוגע למרחב ההשפעה של ישראל, בישראל מסמנים מספר הישגים בין היתר, דחיית הסרת הסנצקיות לשלב השלישי בהסכם (אם ייחתם) והתחייבות בנושא התיקים הפתוחים של איראן בסוכנות לאנרגיה אטומית שלא לסגור אותם "בהחלטה פוליטית". גורם מדיני בכיר אמר כי הנוסח המלא של כל הניירות לא פורסם מעולם, "ישבנו עם האמריקנים לשיחות אינטנסיביות – על סדרה של סעיפים שלא כולם פורסמו".

ח"כ אבי דיכטר טען אחר הצהריים בריאיון לרן בנימין ויגאל גואטה בכאן רשת ב כי "תחת הסכם עם איראן, יכולת ההתנהלות המבצעית מוגבלת יותר - קל וחומר לישראל, שלא חברה במדינות החותמות". לדבריו, "ערב חתימה על הסכם בסדר גודל כזה, אני במקום לפיד הייתי רוצה לדעת מה יש לנתניהו להגיד".

האזינו לריאיון עם ח"כ אבי דיכטר בכאן רשת ב

אמש בחדשות השבת פרסמנו כי ישנם מגעים לתיאום פגישה עם הנשיא ביידן במהלך עצרת האו"ם, אך הדבר תלוי גם בשיקולי לוחות זמנים של שני המנהיגים. לדברי הגורם המדיני הבכיר, "אני לא יודע אם יהיה אפשר להיפגש קודם לכן (עוד בעצרת האו"ם) – אבל נעשה מאמץ". בנוגע לשיחה טלפונית עם ביידן אמר הגורם המדיני הבכיר כי "קבענו שתהיה שיחה בזמן הקרוב, על פי ההתפתחויות".

הפופולריים