גורמים המעורים במו"מ על הגבול הימי עם לבנון: "יש אופטימיות שזה יצליח - ההצעה טובה ללבנון"

גורמים במו"מ עם לבנון: יש אופטימיות שזה יצליח

ערב הגעת המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין אומרים הגורמים: "ההצעה ללבנון על הגבול הימי רצינית". בישראל נערכים לאפשרות שיחודשו המגעים הישירים מול הלבנונים בנאקורה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסדת כריש
צילום: צילום: רויטרס

המשא ומתן עם לבנון על שרטוט הגבול הימי: לקראת בואו לישראל של המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין ופגישותיו הצפויות בלבנון, מקורות המעורים במשא ומתן מביעים אופטימיות ואומרים כי ההצעה שהועברה בעניין רצינית. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

המקורות הדגישו כי מדובר בהצעה טובה ללבנון, והביעו תקווה שהמשא ומתן יצליח אף שגורמים בלבנון ניסו לעכב את ההסכמות בסוגיה. בישראל נערכים לאפשרות שיחודשו השיחות הישירות עם לבנון בנאקורה בתיווך האו"ם וארצות הברית.

חיזבאללה פרסם הבוקר סרטון המראה כביכול צילומים של אסדת כריש וספינות נוספות שנמצאות בשדה ככל הנראה, וכן את נקודות הציון שלהן. על הסרטון הוסיפו את הכיתוב - "לשחק בזמן זה לא מועיל". מקורות מסרו לערוץ אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה, כי את הסרטון צלמו מצלמות תרמיות מתקדמות ששייכות למערכת טילים המיועדת למטרות ימיות. לפי הדיווח, לחיזבאללה ידועה כמות הפועלים בספינות השונות.


שר החוץ של לבנון, עבדאללה בו-חביב, אמר הבוקר כי "סרטון הכטב"מים שפרסם חזבאללה בנוגע לנקודות הציון של אסדות הפקת הגז לא מייצג את עמדתה של לבנון המדינה", כך נמסר בכלי תקשורת בלבנון. עוד לדברי בו-חביב המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין צפוי להיפגש עם נשיא לבנון, יו"ר הפרלמנט וראש ממשלת המעבר במדינה בעת הגעתו ללבנון. לדבריו, ישנה הסכמה בין השלושה ולפיה יש לחזור למו"מ בנאקורה.

סגן יו"ר הפרלמנט בלבנון, אליאס בוסעב, אמר הבוקר כי "הדבר החשוב כיום הוא לא להגיד שסיימנו עם רישום הגבולות, יכול להיות שנסיים עם זה אבל בסוף לא יהיו קידוחים. החשוב מכל זה הוא שיהיו לנו די ערבויות לכך שהקידוחים יתחילו מייד כשנסיים עם נושא הרישום". בריאיון לערוץ MTV הלבנוני הוסיף בוסעב כי "אין מדובר בתנאי, אלא בכך שאנחנו רוצים שיהיו ערבויות שלא יהיו מכשולים מדיניים שיעכבו את החברות שלהם יש זכויות (קידוח) באותם בלוקים".

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

בביקורו בארץ לפני כשבועיים נפגש המתווך הוכשטיין עם שרת האנרגיה קארין אלהרר והעביר תשובות "מאכזבות" מהצד הלבנוני. הפעם, גם בלבנון מאותתים שהם אופטימיים. שר החוץ הלבנוני צייץ בסוף השבוע: "אני אופטימי יותר מתמיד באשר לסיכוי להגיע להסכם".

בישראל נערכים לאפשרות שיחודשו המגעים הישירים מול הלבנונים בנאקורה, בתיווך האו"ם וארצות הברית. התקדמות משמעותית בשיחות הבלתי-ישירות תוביל לבסוף למפגש בנאקורה כדי להביא לסיכומים סופיים.

כעת, הכדור בידיים של לבנון, שם השמיע בתקופה האחרונה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שורה של איומים נגד אסדת כריש. יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, יוזם המשא ומתן בין ישראל ללבנון בעניין הגבול הימי, אמר לעיתונאים בסוף השבוע: "אין להתפשר על זכויותינו בעניין משאבי הגז והנפט. לא נסכים לנרמול עם ישראל - שדה קאנא כולו או כלום".

בינתיים, ללא קשר למשא ומתן, החברה שאמורה להפיק את הגז משדה כריש ממשיכה בלוח הזמנים המקורי, ללא קשר לתוצאות השיחות. גם אם הן יעלו יפה, אין לדעת איך בארגון חיזבאללה יקבלו את מה שיסוכם.

הפופולריים