מלך ירדן ביקש מלפיד להכניס ספר קוראן להר הבית

מלך ירדן ביקש מלפיד להכניס ספר קוראן להר הבית
מדובר בבקשה שהועלתה על ידי עבדאללה כמעט בכל מפגש עם בכיר ישראלי. בנט התנגד נחרצות לבקשה בפעם הקודמת, למרות תמיכת הדרג המדינית. לפיד מסר למלך הירדני כי אין חדש בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ לפיד נפגש עם מלך ירדן ברבת עמון
צילום: חיים צח, לע"מ

מלך ירדן עבדאללה ביקש היום (רביעי) בפגישתו עם ראש הממשלה יאיר לפיד לאפשר לירדן להעביר ספר קוראן אל הר הבית. הבקשה הירדנית הזו הוצגה על ידי המלך כמעט בכל מפגש עם בכיר ישראלי. כך גם היה בפגישותיו עם הנשיא יצחק הרצוג ועם ראש הממשלה הקודם נפתלי בנט.


לפי מקורות המעורים בסוגיה, בנט התנגד נחרצות לבקשה. זאת למרות שהדרג המקצועי תמך בה או לכל הפחות לא התנגד לה - כולל שירות הביטחון הכללי. לפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לפיד מסר למלך עבדאללה כי אין חדש בנושא הזה. להעברת הקוראן להר יש לא רק משמעויות מדיניות אלא גם משמעויות פוליטיות – ולכן סביר שלפיד מעדיף לא לעשות זאת במהלך תקופת בחירות.

מוקדם יותר היום נפגש לפיד עם מלך ירדן עבדאללה השני בארמונו בעמאן. בפגישה דנו השניים בהזדמנויות נוספות בהסכם השלום, לשיפור הקשר ארוך השנים בין העמים ולחיזוק האינטרסים המשותפים בין המדינות. בפגישה פומבית ראשונה עם ראש ממשלה ישראלי מזה ארבע שנים, עסקו המנהיגים גם בהאצת פרויקטים בילטראליים שונים ובהם קידום שער הירדן, הקמת המתקנים הסולאריים בירדן וההתפלה בישראל, תיירות משותפת במפרץ אילת-עקבה, ביטחון מזון, חקלאות וקשרי תחבורה.

לפי הודעת בית המלוכה, המלך הדגיש את הצורך למצוא אופק מדיני להגשים שלום צודק ומלא על בסיס עיקרון שתי המדינות ולחזק את הביטחון והיציבות, והשגשוג האזורי אשר הפלסטינים צריכים להיות חלק ממנו. עוד נמסר בהודעה כי המלך הדגיש את חשיבות ביקורו של ביידן באזור והוסיף כי "יש לשמור על הרגיעה בתקופה הקרובה ולכבד את הסטטוס קוו ההיסטורי והחוקי הקיים בירושלים ובמקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות".

הפופולריים