מתעניין נוסף בתיק הדתות: ראש הממשלה יאיר לפיד

מתעניין נוסף בתיק הדתות: ראש הממשלה יאיר לפיד

בלשכת רה"מ בדקו בימים האחרונים אם המשרד צפוי לעבור לתחום אחריותו. ביש עתיד אומרים שיש להם חוות דעת משפטית שלפיה לפיד צריך להיות שר הדתות אחרי פקיעת הכהונה של בנט
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד בטקס קבלת פנים של ביידן בנתב"ג, יולי 2022
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאבק על משרד הדתות: בלשכתו של ראש הממשלה יאיר לפיד בדקו בימים האחרונים אם המשרד צפוי לעבור לתחום אחריותו - כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. ביש עתיד מספרים שיש להם חוות דעת משפטית שלפיה לפיד צריך להיות שר הדתות אחרי פקיעת הכהונה של נפתלי בנט.

חוות הדעת המשפטית של יש עתיד צפויה להיתקל בקשיים משמעותיים. אבל אם אכן תצא לפועל, או אם לפיד יצליח בדרך כזו או אחרת לאשר את מינויו לממלא מקום השר, יווצר מצב שלפיד – שאביו טומי נלחם על סגירת משרד הדתות – יהפוך להיות שר הדתות בעצמו.

קח אותי גפני: החלוקה החדשה בפוליטיקה הישראלית | האזינו לעוד יום 

לפיד הבן מבין שפוליטית יש מה לעשות עם המשרד הזה. ערב הבחירות, כשראש הממשלה מחזר אחרי החרדים במרץ ומנהל מול בני גנץ קרב עיקש, שליטה במשרד לשירותי דת עשויה לסייע לו מאוד. 

בעוד קצת יותר משבועיים ימינה צפויה לאבד את השליטה במשרד הדתות, בעקבות "גול עצמי" של ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט. ב-13 באוגוסט תפקע כהונת בנט על פי חוק כממלא מקום השר לשירותי דת. יחד עם בנט צפוי לסיים את תפקידו באופן מיידי גם סגן השר לשירותי דת, מתן כהנא.

כל זה בעקבות התפטרותו של כהנא מתפקיד השר לשירותי דת, והעובדה שלא הצליח להשיג רוב למינויו מחדש. על פי חוות דעת משפטית, אין אפשרות להאריך את כהונתם של בנט וכהנא במשרד הדתות, משום שגם מנכ״ל המשרד מסיים את תפקידו. מי שצפוי לקבל לידיו את סמכויות השר הוא סמנכ"ל המשרד גל שם טוב. 

בחודש מאי האחרון הודיע כהנא בנט על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר לשירותי דת, זאת כדי למנוע עריקה של חבר כנסת נוסף ולסייע בחיזוק הקואליציה. קדם למהלך חשש שהביע בנט מכך שחבר הכנסת יום טוב כלפון מתכננן להכריז על עריקה. כעבור שלושה שבועות, הצעת החוק למינוי כהנא לשר הדתות נפלה במליאת הכנסת.

הפופולריים