יורשו של נסראללה סייר על הגבול: "יום אחד נהייה בתוך ישראל"

יורשו של נסראללה סייר על הגבול ואיים על ישראל

על רקע המתיחות בצפון, בכיר החיזבאללה האשם סאפי א-דין שיגר איום חריג לעבר ישראל • מנהיג חיזבאלה: אם ימנעו מאיתנו - נמנע מישראל להפיק גז גם במחיר מלחמה. הוא שלח מסר מאיים והבהיר: "אין מטרה שאינה בטווח הטילים המדויקים שלנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס – חיזבאללה על הגבול
צילום: רועי קייס – חיזבאללה על הגבול

איום חריג לעבר ישראל מגבול הצפון: בכיר חיזבאללה האשם סאפי א-דין, שמסומן כיורשו של חסן נסראללה, סייר אתמול (ראשון) באזור הגבול ושיגר מילים בוטות לעבר ישראל. סאפי א-דין אמר בין היתר: "ישראל שמתחבאת מאחורי הגדר, צריכה לדעת - יום אחד הגדר הזו לא תהיה, כי אנחנו נהיה בתוך ישראל. אנחנו קרובים יותר לפלסטין ולירושלים. אנחנו לא רוצים מלחמה אבל כשנצטרך להגן על מולדתנו - אנחנו מוכנים בוודאות".

סאפי א-דין הוא לא עוד בכיר בחיזבאללה. הוא משמש ראש המועצה המבצעת של הארגון וקרוב משפחה של נסראללה. בנו, שנשוי לבתו של קאסם סולימאני, הואשם לאחרונה בידי דובר צה"ל שהוא מסייע להבריח נשק מאיראן ללבנון דרך סוריה. רבים רואים בסאפי א-דין מספר 2 האמיתי של חסן נסראללה.

דבריו של בכיר החיזבאללה מגיעים על רקע מתיחות קשה בין ארגונו לבין ישראל. זאת על רקע המחלוקת סביב הגבול הצפוני באזור אסדת כריש. לפני כשלושה שבועות שיגר חיזבאללה כמה כלי טיס בלתי מאויישים שנעו לעבר האסדה – אך הופלו על ידי מטוסי חיל האוויר וספינות חיל הים.

נסראללה: אם ימנעו מאיתנו - נמנע מישראל להפיק גז גם במחיר מלחמה

מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, המשיך הערב בריאיון נרחב לערוץ אל-מיאדין המזוהה עם הארגון באיומיו על ישראל בנוגע שדה כריש. לטענתו, כי חיזבאללה ימנע מישראל להפיק גז ונפט, אם לא יאפשרו זאת ללבנון: "אם זה יוביל למלחמה, אז נלך למלחמה. ההחלטה היא בידי ישראל. אם זה ייגרר למלחמה, הלבנונים צריכים לבטוח באל ובחיזבאללה שיצליח לכפות את הרצון של לבנון על האויב. ישנה אפשרות סבירה מאוד שהמלחמה הזאת אם תפרוץ לא תישאר בין לבנון לישראל ושעוד גורמים באזור ייכנסו אליה". 

הוא הבהיר שכל שדות הגז והנפט של ישראל תחת איום הארגון, וטען: "אין שום מטרה בים או ביבשה שאינם בטווח הטילים המדויקים של חיזבאללה". הוא איים כי "אם ישראל תתחיל בספטמבר להפיק גז מאסדת כריש ולבנון לא תקבל את הזכויות שלה – יהיו בעיות". עם זאת, הוא התחמק מהשאלה איזו פעולה ינקוט. 

נסראללה אמר הבהיר בריאיון כי המטרה של חיזבאללה היא "לגרום לכך שלבנון תוכל ליהנות ממשאבי הגז והנפט שלה, כי זהו הפתרון להצלתה של לבנון במישור הכלכלי". לטענתו הצבת המשוואה החדשה מצד הארגון בעניין הגבול הימי לא תואמה עם איראן, לא עם סוריה ולא עם רוסיה.

נסראללה טען בריאיון שהכטב"מים של חיזבאללה נכנסו בשנים האחרונות נכנסו עשרות פעמים למרחב האווירי של ישראל בצפון וחזרו מבלי שישראל הצליחה להוריד אותם: "אני מגלה זאת לראשונה". בנוגע להרתעה האווירית של הארגון ציין מנהיג ארגון הטרור כי "מאז שחיזבאללה החליט לפעול נגד ההפרות הישראליות של המרחב האווירי בלבנון, הפעילות הישראלית פחתה".

עוד אמר הוא אופטימי לגבי השבת היחסים בין חמאס למשטר אסד לסדרם אחרי שבחמאס הודיעו כי הוחלט פה אחד כי יש להחזיר את היחסים לקדמותם אחרי המשבר בעקבות העזיבה של חמאס את דמשק במהלך ההתקוממות נגד אסד. לדבריו, עוד נדרשים קצת מאמצים, אך הכיוון הוא חיובי.

הוא ציין כי סוריה כעת פתוחה ואפשר לראות את זה בהקשר של יחסיה עם מדינות ערביות וגורמים אחרים בעולם. נסראללה אישר כי הוא מעורב במאמצים להשיב את היחסים בין הצדדים. נסראללה ציין כי במהלך "שומר החומות" ארגונו העניק לחמאס את כל המידע שהיה ברשותו כדי לסייע לו. ציין כי משמרות המהפכה גם היו חלק מהחמ"ל המשותף של "ציר ההתנגדות" במהלך "שומר החומות".

הפופולריים