ההקלות האמריקניות בסנקציות על איראן יבוטלו?

ההקלות האמריקניות בסנקציות על איראן יבוטלו?

גורמים בוושינגטון: איראן הוכיחה שהתוכנית שלה צבאית ולא אזרחית - אין סיבה להאריך את ההקלות • שגריר ישראל בארצות הברית לכאן רשת ב: "וושינגטון במצב של הגברת לחץ על איראן"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

בחודש הבא אמור לפוג תוקפן של שורת הקלות בסנקציות שהעניק ממשל ביידן לתוכנית הגרעין האיראנית, הקלות שעוסקות בצד האזרחי של תוכנית הגרעין. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח, כי בממשל ביידן צפויים לבחון האם לאור ההתקדמות של איראן בתוכנית הגרעין וההפרות המתמשכות יש טעם להאריך את ההקלות. 

בתוך כך, גורמים בוושינגטון אמרו לממשל ביידן כי איראן הוכיחה שהתוכנית שלה היא צבאית ולא אזרחית, ועכשיו מוכרת כטב"מים לרוסיה - ולכן אין סיבה להאריך את ההקלות. ההערכה היא כי אחת השאלות שהממשל ישאל את עצמו היא האם יש סיכוי לחתימה על הסכם גרעין, מה שעשוי להשפיע על האפשרות שכן יאריך את ההקלות. אותן הקלות ניתנו בחודש פברואר, רגע לפני שכולם חשבו שיחתם הסכם גרעין, וניתנו לפי חוק ל-180 ימים. 

האם ניתן לעצור את איראן מפצצה? | האזינו לעוד יום

שגריר ישראל בארצות הברית, מייק הרצוג, אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי ארצות הברית במצב של הגברת לחץ על איראן. "אנו רואים כמה החלטות שלהם בעניין. והדיון על ההקלות של הממשל הוא חלק מהעיסוק הקבוע שלהם - וזה חלק מהגברת הלחץ. עדיין לא התקבלה החלטה. "כל יום שעובר מקטין את הסיכוי להסכם. ככל שהאיראנים עושים דברים וארצות הברית מגיבה - הסיכוי להסכם יורד".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

השבוע פורסם בכאן חדשות כי גורמים אמריקנים ואירופים שמביעים אכזבה מההתנהלות האיראנית ומבקרים אותה, שוקלים להציב לאיראנים הצעה "סופית", כך לפי דיפלומטים מערביים. לקראת ביקור ביידן, בישראל השקיעו מאמצים לשכנע את ארה"ב ואירופה לעבור ללחץ מסיבי יותר על איראן, לאחר שהדד ליין המקורי שלה פג. 

באיראן שחררו הצהרה לקראת הביקור לפיה, "שיתוף הפעולה בין ארצות הברית, ישראל ומדינות ערב רק יגביר את המתיחות באזור". גורמים בישראל מעריכים שהאיראנים לא מעוניינים בהסכם - בניגוד להערכה שהייתה לפני כמה חודשים לפיה, הם כן מעוניינים רק מנסים להוציא מהמערב כמה שיותר ויתורים.

הפופולריים