אחרי גנץ: גם הרצוג ולפיד שוחחו עם יו"ר הרשות הפלסטינית

אחרי גנץ: גם הרצוג ולפיד שוחחו עם יו"ר הרשות

רצף השיחות התקיים לקראת ביקור נשיא ארה"ב ביידן בישראל בשבוע הבא. מדובר בשיחה ראשונה זה 5 שנים בין ראש ממשלה ישראלי לאבו מאזן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן נפגש עם ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, אוגוסט 2020
צילום: צילום: פלאש 90

בליץ מדיני על אבו מאזן: אחרי הפגישה אמש ברמאללה עם שר הביטחון בני גנץ, הבוקר (שישי) שוחח יו"ר הרשות הפלסטינית גם עם נשיא המדינה, יצחק הרצוג ועם ראש הממשלה, יאיר לפיד. מדובר בשיחה ראשונה זה חמש שנים בין ראש ממשלה ישראלי לאבו מאזן. השיחות מתקיימות על רקע ביקורו הקרוב של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בישראל ובשטחי הרשות בשבוע הבא.

מלשכת לפיד נמסר כי השניים שוחחו על המשך שיתוף הפעולה, והצורך להבטיח שקט ורגיעה. יו"ר הרשות בירך את ראש הממשלה על כניסתו לתפקיד וראש הממשלה בירך אותו לרגל חג הקורבן. הנשיא הרצוג שוחח קודם לכן עם גם הוא אבו מאזן גם על ההיערכות לקראת ביקור ביידן. ביום שלישי אמר לפיד באשר לאפשרות שייפגש עם אבו מאזן כי הוא אינו עושה פגישות למען קיומן של פגישות, אלא אם יש להן תוצאה חיובית למען מדינת ישראל. "אני לא פוסל, אבל כרגע פגישה לא על הפרק".

השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח, אישר בחשבון הטוויטר שלו את דבר השיחה בין אבו מאזן ללפיד והוסיף כי היא נערכה לרגל חג הקורבן וכי השניים שוחחו בקצרה גם על המצב הנוכחי. 

עיסאווי פריג', השר לשיתוף פעולה אזורי, אמר לאחר רצף השיחות כי מדובר ב‏יממה חשובה. "הממשלה הזו החליפה את מדיניות ההתעלמות בהידברות, בקידום שיח בין המנהיגים, שהוא הבסיס לרגיעה ובסופו של דבר גם להתקדמות מדינית".

בליכוד תקפו ואמרו כי "אחרי עשור שבו נתניהו הוריד את הסוגיה הפלסטינית מסדר היום העולמי, לפיד וגנץ מחזירים למרכז הבמה העולמית את אבו מאזן, שלא מפסיק להסית לרצח ישראלים. לפיד סגר ממשלה עם האחים המוסלמים והרשימה המשותפת ולכן הוא מחוייב לאבו מאזן".

אמש במוקטעה נפגשו, כאמור, אבו מאזן ושר הביטחון גנץ שהביע את דרישתו מהרשות הפלסטינית להרחיב את פעילותה הביטחונית בשטח A ולהימנע מפנייה לבית הדין בהאג. זאת, בתמורה להטבת התנאים לאוכלוסייה הפלסטינית. לצד הגדלת מכסת אישורי העבודה לפועלים, ישנה כוונה גם להקל על הפלסטינים את הנסיעה לחוץ לארץ דרך נמל התעופה רמון והצבת נוכחות פלסטינית סמלית במעבר אלנבי.

גורם ביטחוני בכיר מסר, כי גנץ ואבו מאזן ציינו לחיוב את השפעת עשרות הצעדים הכלכליים והאזרחיים שנעשו בשנה האחרונה. גנץ הדגיש כי ימשיך במדיניות זו גם בתקופה הקרובה, בעוד השניים הביעו תקווה כי יוכלו להרחיבם בעתיד. בהמשך שוחחו על הצורך לפעול לחיזוק מצבה הכלכלי של הרשות הפלסטינית בין השאר בדיאלוג מול האמריקאים ומדינות נוספות באזור.

 

.

     

הפופולריים