שר הביטחון בני גנץ נפגש הלילה עם אבו מאזן

שר הביטחון גנץ נפגש הלילה עם אבו מאזן

הפגישה התקיימה ברמאללה לקראת בואו של נשיא ארה"ב ביידן בשבוע הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ, אבו מאזן
צילום: צילומים: פלאש 90

לקראת ביקור הנשיא ביידן בישראל: שר הביטחון, בני גנץ, נפגש הלילה (חמישי) במוקטעה בראמללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. דבר הביקור נשמר בדיסקרטיות גבוהה ובמהלכו דנו השניים על ביקורו של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, באזור בשבוע הבא. מאז החל גל הטרור בחודש מארס השניים לא היו בקשר ולא שוחחו.

במהלך הפגישה הערב הביע גנץ את דרישתו מהרשות הפלסטינית להרחיב את פעילותה הביטחונית בשטח A ולהימנע מפנייה לבית הדין בהאג, בתמורה להטבת התנאים לאוכלוסייה הפלסטינית. לצד הגדלת מכסת אישורי העבודה לפועלים הכוונה גם להקל על הפלסטינים את הנסיעה לחוץ לארץ דרך נמל התעופה רמון והצבת נוכחות פלסטינית סמלית במעבר אלנבי.

גורם ביטחוני בכיר מסר, כי גנץ ואבו מאזן ציינו לחיוב את השפעת עשרות הצעדים הכלכליים והאזרחיים שנעשו בשנה האחרונה. גנץ הדגיש כי ימשיך במדיניות זו גם בתקופה הקרובה, בעוד השניים הביעו תקווה כי יוכלו להרחיבם בעתיד. בהמשך שוחחו על הצורך לפעול לחיזוק מצבה הכלכלי של הרשות הפלסטינית בין השאר בדיאלוג מול האמריקאים ומדינות נוספות באזור.

בפגישה שערכה שעתיים לקחו חלק גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן, רמ״ט שר הביטחון מעיין ישראלי והמזכיר הצבאי תא"ל יקי דולף. מהצד הפלסטיני השתתפו השר לעניינים אזרחיים חוסיין א-שייח', וראש מנגנוני הביטחון מאג'ד פרג'. בשנה שעברה קיימו המנהיגים שתי פגישות, אחת במוקטעה ברמאללה והשנייה בביתו של גנץ בראש העין.

ממשרד הביטחון נמסר כי הפגישה נערכה לרגל חג הקורבן, וכן לצורך תיאום ביטחוני ואזרחי לקראת ביקור ביידן: "הפגישה התנהלה ברוח טובה ובאווירה חיובית. השניים דנו במהלך פגישתם על האתגרים הביטחוניים והאזרחיים באזור". עוד נמסר, כי "שר הביטחון עידכן את אבו מאזן על המורכבות של התקופה הקרובה בישראל והשניים סיכמו להמשיך בתיאום ביטחוני הדוק והימנעות מצעדים שיפגעו ביציבות". לצד זאת, בירך גנץ את אבו מאזן ואת הפלסטינים לרגל חג הקורבן. 

גם בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "ופא" אישרו כי השניים נפגשו הלילה. אבו מאזן מצדו הדגיש כי חשוב ליצור אופק מדיני ולכבד את ההסכמים שנחתמו בין הצדדים ובנוסף להפסיק את הצעדים שיגרמו להידרדרות המצב. הוא הדגיש כי צורך להכשיר את הקרקע לפני ביקורו של נשיא ארה"ב, ביידן שהוא ביקור מבורך מבחינת הצד הפלסטיני.

אתמול אמר שר הביטחון לכתבים הצבאיים: "כדי לבנות אמון גם הרשות הפלסטינית צריכה לעשות צעדים – אנחנו דורשים מהרשות הפלסטינית להרחיב את הפעילות הביטחונית שלה בשטחי A, ודורשים לבלום את סוגיית הפנייה להאג. מבחינתי יש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות, מגישה קלה יותר לנסיעה לחו"ל דרך שדה התעופה רמון ועד לנוכחות פלסטינית בגשר אלנבי. צריך לזכור איפה היינו לפני שנה וחצי ואיפה אנחנו היום במדיניות מול הפלסטינים – עשינו עשרות פעולות לחיזוק הרשות הפלסטינית, ואנחנו משפרים את המצב הכלכלי בעזה ישירות מול האזרחים. לצד זאת העצמנו גם את התגובות בעזה מאז שומר החומות ואנחנו מקיימים מדיניות מאוד אגרסיבית בכדי לשמור על השקט".

הפופולריים