גורם ישראלי בכיר על מות העיתונאית: "מאוכזבים מההודעה האמריקנית"

גורם ישראלי בכיר: "מאוכזבים מהודעת ארה"ב"
בישראל דוחים את הסימטריה שמתחו האמריקנים בין התחקיר שערך צה"ל לבין התחקיר שערכה הרשות הפלסטינית. לקראת ביקור ביידן, הביע הגורם תקווה שחימום יחסי ארה"ב-סעודיה יחזק את הסיכוי לשדרוג בקשר בין הממלכה לישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שירין אבו עאקלה העיתונאית שנורתה למוות בג'נין
צילום: צילום: אי-פי

ערב ביקורו של נשיא ארצות הברית ג׳ו ביידן במזרח התיכון מביע גורם ישראלי בכיר אכזבה מההודעה האמריקנית על מסקנות החקירה בעניין הריגתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה ומהעובדה שהממשל התייחס באופן שווה לחקירה הישראלית ולחקירה הפלסטינית בנושא.

״עם כל הכבוד, איני חושב שיש כאן סימטריה״, אמר הגורם בתדרוך שנערך לפנות בוקר (חמישי) לעתונאים בוושינגטון והוסיף כי בעוד ישראל חקרה את כל החיילים המעורבים, הרי שהפלסטינים, לטענתו, לא עשו כך בגלל אי יכולתה של הרשות הפלסטינית לשלוט במתרחש באזור ג׳נין. עוד אמר כי ישראל מסתייגת מהמסקנה האמריקנית לפיה סביר שאבו עאקלה נורתה על ידי ישראל.

הגורם אמר כי ישראל רואה חשיבות בשיקום יחסי ארצות הברית עם סעודיה, בהתקדמות ההדרגתית של סעודיה לקראת נורמליזציה עם ישראל וכי מהלך זה יסייע להלחם בהקצנה באזור ובהשפעתה של איראן. בשיחותיו של ביידן בסעודיה ובפגישותיו עם ראשי מדינות האזור יעלה נושא יוזמת ההגנה האווירית המשותפת למדינות האזור, אם כי לדברי הגורם ״עוד ארוכה הדרך״ עד להשגת הסכם בנושא זה. יוזמת ההגנה האזורית אמורה להקים מערך משותף לישראל ומדינות המפרץ אל מול איומים בליסטיים מצד איראן.

באשר למגעים עם הממשל על ביטול הצורך באשרת כניסה לארה״ב לתיירים מישראל, אמר הגורם הישראלי הבכיר כי העובדה שהחקיקה הנוגעת לנושא לא אושרה בכנסת היוצאת, עלולה לגרום לכך שלא ניתן יהיה לעמוד ביעד של צירוף ישראל לתוכנית הפטור מאשרות במהלך שנת 2023.

הפופולריים