לפיד: ישראל מושיטה ידה לכל עמי המזרח התיכון, כולל הפלסטינים

לפיד: מושיטים יד לכל עמי האזור כולל הפלסטינים
ראש הממשלה הנכנס בנאום בכורה: "המרחב הפוליטי הפך קיצוני, אלים ומרושע וגורר אחריו את החברה, את זה עלינו לעצור". לפיד ילון הלילה במתחם המאובטח בבלפור וימריא היום לביקור בפריז • השר שטרן להכול פוליטי: שומע קולות של ח"כים חרדים על מוכנות לשבת בממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצהרה ראש הממשלה יאיר לפיד, 02.07.22
צילום: הצהרה ראש הממשלה יאיר לפיד, 02.07.22

ראש הממשלה הנכנס, יאיר לפיד, נשא אמש (שבת) נאום ראשון מאז שנכנס לתפקידו ביום חמישי ואמר כי ישראל מושיטה ידה לכל עמי המזרח התיכון, כולל הפלסטינים. באשר ליחסים עם עמי האזור אמר לפיד: "אנחנו מאמינים שיש ברכה גדולה בהסכמי אברהם, ברכה גדולה בתנופה הביטחונית והכלכלית שנוצרה בפסגת הנגב עם האמירויות, בחריין, מצרים ומרוקו, ותהיה ברכה גדולה בהסכמים שעוד יבואו". לפיד התייחס לשיח הציבורי המושפע לדבריו מזה הפוליטי ואמר: "המרחב הפוליטי הפך קיצוני, אלים ומרושע וגורר אחריו את החברה, את זה עלינו לעצור".

לפיד ורעייתו ליהיא ילונו הלילה במתחם המאובטח בבלפור. אמש העלתה רעייתו של לפיד, ליהיא, תמונה לעמוד האינסטגרם שלה מתוך המעון בבלפור וכתבה: "התחלה חדשה". 

רעייתו של רה"מ לפיד עם תיעוד מהמעון המאובטח בבלפור (מתוך עמוד האינסטגרם של ליהיא לפיד)

בפגישה שהתקיימה שלשום בין ראש הממשלה וראש השב"כ, רונן בר, נידונה בין השאר סוגיית המעבר למעון הרשמי. הובהר בפגישה כי מרבית הליקויים התשתיתיים שפורטו בדו"ח מבקר המדינה טרם תוקנו. זאת לצד התקדמות בשדרוג אמצעי האבטחה שבאחריות שב"כ וכן כי יבחן סדר הפעולות המהיר ביותר לזירוז השיפוץ במעון.

כחלופה למעון בבלפור, ראש הממשלה לפיד יעשה שימוש בדירת צוות האבטחה של השב"כ במתחם המאובטח בלפור. ראש השב"כ הדגיש שהוצאות שדרוג האבטחה המתחייבות בתקן שב"כ בביתו של לפיד בתל אביב, יהיו הכרחיות ומינימליות תוך התחשבות ומינימום פגיעה בשגרת החיים של השכנים המתגוררים באזור.

כפי שפורסם בכאן חדשות, לפיד יטוס לצרפת לביקור מדיני ראשון, בו ייפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. הוא ישהה בצרפת כמה שעות בלבד וישוב ארצה. לפיד לא צפוי להתחיל בקמפיין הבחירות בחודש הקרוב, כדי להבהיר שהוא מתמקד בניהול המדינה. השבוע ייפגש עם שרי הממשלה, מחר ייפגש עם גנץ והורוביץ.


השר אלעזר שטרן מיש עתיד אמר הערב כי הממשלה ממשיכה עם אותם קווי יסוד תחת יאיר לפיד. בריאיון ליערה שפירא וסולימאן מסוודה בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 אמר שטרן: "הבשורה של שמאל וימין שיכולים לשבת יחד היא חשובה והלוואי והיינו יכולים לשבת יחד עוד כמה שנים גם אם לא יהיו פריצות דרך משמעותיות עם הפלסטינים. הממשלה הזו עבדה מצוין ותעבוד כך גם עד הבחירות. לישראל מגיעה ממשלה רחבה יותר. לפיד יכול לעמוד בראשות ממשלה עם מרכיבים אחרים בחברה הישראלית".

לשאלה עם אילו חלקים נוספים מהקשת הפוליטית הם יכולים לשתף פעולה אמר שטרן: "אין סיכוי שהרשימה המשותפת תקבל את קווי היסוד שאנחנו מאמינים בהם. יש חלקים במגזר החרדי שאנחנו נשמח מאוד ואני חושב שחלקם רוצים להיות חלק ממשלה שלפיד ימשיך לעמוד בראשה. השנים האחרונות הן שנים של הערכה וכבוד הדדי. כולנו למדנו, גם החרדים, שבממשלה כזו הם לא יקבלו את כל מה שהם רוצים אבל חלקם מעריכים מאוד, והם לא יגידו את זה".


חברת הכנסת שרן השכל מתקווה חדשה אומרת היום כי מפלגתה תרוץ בבחירות הקרובות כפי שרצה בבחירות האחרונות. השכל אמרה עוד כי: "קהל היעד שלנו הם מצביעי ימין מרכז, אחרי פרישת בנט תקווה חדשה היא התקווה היחידה שיכולה להמשיך להצעיד את ישראל קדימה ולא להחזיר את השלטון שהיה לפני כן. אנחנו שומעים בשבוע האחרון את אמסלם מאיים 'חכו, כשנחזור מה נעשה לכם'. זה לא שיח של דמוקרטיה. התקווה היחידה של נתניהו להשיג 61 עוברת דרכנו. אנחנו אלה שהצלחנו לעשות את השינוי במערכת הבחירות הקודמת. אם לא סער מריץ את המפלגה - הממשלה הזו לא הייתה קמה. כשהוכחנו שאפשר לעשות את זה ולהצעיד את ישראל קדימה. כרגע אנחנו רצים באותה מתכונת". 

על שיתוף פעולה עתידי עם רע"ם אמרה השכל: "אנחנו מאמינים שהממשלה הבאה שצריכה לקום היא ממשלת אחדות לאומית רחבה, בלי קצוות קיצוניים. אחת הבעיות העיקריות בקואליציה האחרונה הייתה חוסר יכולת לעמוד מול ההסכמים הקואליציוניים ושל ראשי המפלגות להשליט משמעת קואליציונית. זה יצר המון אתגרים. נפיק לקחים ונראה מה התוצאות ולפי זה נדע מי מסוגל ומי לא. מנסור עבאס בהחלט עשה צעד אמיץ, שם את הנושאים המדיניים בצד וניסה לעבוד למען אזרחי ישראל. הוא לא הצליח להשליט משמעת קואליציונית בסיעה שלו וזה יצר בעיות בקואליציה. היו גם ימינה ומרצ, זה מורכב".


ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד מתח הערב ביקורת על יו"ר ימינה החדשה, השרה איילת שקד, ואמר כי היא  מתחילה קמפיין על קיומה אחרי כל הטעויות האפשריות, וכי לא בטוח שתעבור את אחוז החסימה.

הפופולריים