בנט הודיע על פרישה: שקד תעמוד בראשות ימינה

בנט הודיע על פרישה: שקד תעמוד בראשות ימינה

בנט בהצהרה בכנסת: "אשאר חייל נאמן של הארץ הזו, אסייע ללפיד" • ראשי הקואליציה הודו: "פטריוט ישראלי, ראש ממשלה טוב", באופוזיציה בירכו על הפרישה: "הונה את מחנה הימין"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע הערב (רביעי) על כוונתו שלא להתמודד בבחירות הבאות. בהצהרה בכנסת אמר: "עתה הזמן שלי להתרחק מעט. להביט על הדברים מבחוץ". בהמשך הוסיף: "אשאר חייל נאמן של הארץ הזו. מדינת ישראל היא אהבת חיי, לצד משפחתי. לשרת את המדינה זה הייעוד שלי. אני משאיר אחרי מדינה משגשגת חזקה ובטוחה". 

בהמשך הודיע כי שרת הפנים איילת שקד תקבל לידיה את הנהגת המפלגה: "בטוח שהיא תצליח להובילה לטובה". עוד הודה לשר הדתות מתן כהנא שלדבריו היה "שר הדתות הטוב בתולדות המדינה" ולח"כים ממפלגתו אביר קארה ושירלי פינטו. 

בנט המשיך: "דבר אחד צר לי, וזה שהרבה מאוד ישראלים טובים, שהנציגים שלהם נותרו באופוזיציה, הרגישו בשנה החולפת שחרב עליהם עולמם. כל קבוצה בישראל תהיה לפעמים באופוזיציה, צריך ללמוד לקבל את זה. אסור שכל אחד מחצאי העם ירגיש באבל שהחצי השני מקים ממשלה. הכי טוב בעת הזו ששני החצאים יקימו יחד ממשלה גדולה וטובה".

עוד אמר ראש הממשלה היוצא: "אעביר את מקל השליחים לחברי, יאיר לפיד. אמשיך לסייע ולעזור לו במסגרת תפקידי כראש ממשלה חלופי ככל שיידרש. הצלחתו היא הצלחת המדינה. העברת התפקיד תהיה מקצועית ומסודרת. טובת המדינה, וטובתה בלבד, לנגד עיני".

הרקע להחלטה של בנט על פי גורמים בסביבתו היא כי הוא מעוניין לקחת פסק זמן מהפוליטיקה על רקע ההתפוררות של בסיס המצביעים של מפלגתו. גורם נוסף להחלטה הם חילוקי הדעות עם שקד. בנט מניח כי סבב הבחירות הבא לא יתרחש בעוד זמן ממושך, כך שתהיה לו אפשרות לחזור בקרוב לזירה הפוליטית. 

השבוע פורסם בכאן חדשות כי בנט אמר למקורביו בימים האחרונים כי הוא שוקל לפרוש וכי אם יישאר בתפקיד ראש הממשלה החליפי, זה יהיה רק כדי לסייע ביטחונית ללפיד. בריאיון לדב גיל-הר בחדשות השבת בכאן 11, התייחס בנט לפרסום על כוונתו לפרוש והודה כי הוא שוקל שלא להתמודד בבחירות הבאות.

בתוך כך אמר בנט באותו ריאיון: "מה שיקבע זה לא עכשיו בדיוק איזו קונסטלציה וכמה מנדטים, כי את זה נדע לפתור. אלא אני שואל את עצמי איך מוציאים מבור הזה. האם יש לי תפקיד בדבר? אין לי תשובה עדיין. אני כרגע ראש ממשלת ישראל, וצריך להתעסק עד הדקה האחרונה בניהול המדינה. אחרי שאסיים להעביר ללפיד את ראשות הממשלה יהיה לי זמן לחשוב ואז להחליט". 

"פטריוט ישראלי": התגובות לפרישת בנט

שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיב לפרישתו של בנט וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "נפתלי בנט הוא פטריוט ישראלי, הוא היה ראש ממשלה טוב שמילא את התפקיד באופן ממלכתי. אני משוכנע שהוא עוד יחזור לשרת את המדינה בעתיד". שר הבריאות ויו"ר מרצ הורוביץ הגיב גם הוא: "עמדותיו לא עמדותיי וזה ברור, אבל יש לי הערכה גדולה אליו. ישראל הרוויחה שנה של ממשלה טובה, הרבה בזכותו".

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד הגיב במשפט קצר בחשבון הטוויטר שלו: "נפתלי אחי, תודה בשמי ובשם כל עם ישראל". שר הביטחון גנץ הודה גם הוא לבנט: "תודה על כל מה שעשית עבור אזרחי ישראל, על ההחלטות הקשות שקיבלת ועל שיתוף הפעול למען ביטחון ישראל".

יו"ר יהדות התורה משה גפני דווקא בירך על הפרישה: "לאורך כל השנה האחרונה היו טענות נגדינו על התבטאויות קשות מצידנו נגדו ונגד הממשלה הרעה הזאת, מתברר שצדקנו בכל מילה. כולם עזבו אותו, הוא נשאר לבד ועכשיו גם הוא הולך בבושת פנים".

גם יו"ר ש"ס דרעי בירך: "בנט, רה״מ הראשון עם כיפה, הונה את מחנה הימין המסורתי והקים ממשלה הכי פוגענית לזהות היהודית ולמוחלשים. ‏מי שדיבר גבוהה על אחדות הוביל מסע פילוג קשה נגד מחצית העם וכינה אותו בכינויים. פרישתו מהחיים הפוליטיים בתום שנה - מסר מהדהד על ״ניסוי״ שנכשל". 

הפופולריים