פסגת הנגב: מתחילים לנסח כללים למפגשים עתידיים

פסגת הנגב: מתחילים לנסח כללים למפגשים עתידיים
מנכ"לי משרדים ממשלתיים מ-6 המדינות המרכיבות את הפסגה ידונו מחר בבחריין בגיבוש קבוצות הדיון שיפעלו: "הכוונה לתרגם למסגרת עבודה את שורת שיתופי הפעולה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פסגת הנגב- שרי החוץ
צילום: אסי אפרתי

מחר תתכנס במנאמה שבבחריין פגישה ראשונה של ועדת ההיגוי של פסגת הנגב. במהלך המפגש ינסו הנציגים לייצר פורמליזציה של הפורום, כגוף קבוע ומתמשך. במפגש ישתתפו מנכ"לים מבחריין, איחוד האמירויות, ארצות הברית , מצרים, ממרוקו - וכמובן מישראל.

את ישראל ייצגו מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז וסמנכ"ל מזרח תיכון עודד יוסף שאמר לקראת הדיונים: "הכוונה לתרגם למסגרת עבודה את שורת שיתופי הפעולה. שש קבוצות עבודה שהוחלט להקים בפסגת הנגב, ממזון ומים ועד תיירות וחקלאות". במפגש מחר מחר ידונו בשאלה איזו מדינה תעמוד בראש איזו קבוצת תוכן, כדי לקדם את הנושאים, ויקבעו כיצד יתנהל הפורום. המטרה להפוך את מפגש שרי החוץ של המדינות לאירוע שנתי שייפגש כל פעם במדבר אחר, במדינה אחרת, ושמפגשי המנכ"לים - ועדת ההיגוי - יהפכו לאירוע שגרתי יותר. "יהיו תתי קבוצות שיעבדו על התוכן והפרוייקטים והוא כל פעם יעלה את הדברים לדרג בכיר", הדגיש עודד יוסף.

ההזמנה של הירדנים לארח את הפורום הבא עדיין רלוונטית, אבל בוועדת ההיגוי ישתתפו רק מנכ"לים של המדינות שהשתתפו בפסגת הנגב. בישראל רוצים שהפורום יהיה פתוח לכניסת מדינות נוספות בעתיד, וגם לאפשר למדינות אירופה להצטרף, בהסכמת המשתתפות, לפרויקט כזה או אחר. "ביקור ביידן בישראל הוא אירוע חשוב מאוד שמסייע למאמצים", אמר יוסף והוסיף: "מקווה שיום אחד נוכל להגיע למצב שסעודיה תצטרף לפורום. אני מניח שהם עוקבים אחר ההתפתחויות של הפורום הזה ואחר דברים אחרים".

באשר להצטרפות הפלסטינים לפורום אמר יוסף: "זה לא פורום שעוסק בסוגייה הפלסטינית, אבל זה פורום שעוסק בעניינים כלכליים, סביר להניח שזה גם רלוונטי לעניינים".

לאחר כינוס הפסגה הראשון בישראל פורסם בכאן חדשות לראשונה כי פסגת הנגב צפויה להפוך לפורום שנתי קבוע. גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות שהדבר יאפשר לדמויות בכירות נוספות מהעולם הערבי להשתתף בשנים הבאות. 

 

הפופולריים