פולין מציבה דרישות לחידוש משלחות התלמידים

פולין מציבה דרישות לחידוש משלחות התלמידים

גורמים בפולין לכאן חדשות: "צריך שהמסעות יבטלו סטראוטיפים ויעמיקו את הידע" • בין הדרישות, שינוי תוכנית המסע, התנהגות המאבטחים והגברת השתתפות גורמים מקומיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו
צילום: צילום: אי-פי

בפולין הגיבו הערב (רביעי) להחלטה הישראלית להפסיק את המסעות למחנות ההשמדה בפולין. בשיחה עם כאן חדשות אמרו גורמים פולנים: "מעוניינים לחדש את המו"מ, אבל ישראל צריכה למלא את דרישותינו כך שהמסעות יבטלו סטראוטיפים ויעמיקו את הידע".


הדרישות של פולין במשא ומתן הן שינוי תוכנית המסע כך שלא תגרום "להתחזקות של סטריאוטיפים כוזבים כלפי הפולנים". שינוי ההתנהגות של האבטחה הישראלית כלפי מבקרים אחרים באתרי ההנצחה, כמו גם עוברי אורח אקראיים: "עצם העובדה שהנסיעות מלוות בדרך כלל בתחמושת חיה חמושה בנשק חם מעניקה למשתתפיהם אמונה כוזבת שפולין היא מקום מסוכן".

דרישה נוספת היא הגברת השתתפותם של גורמים פולניים, לרבות מדריכים ומוסדות המטפלים במרכיבי המורשת יהודית בפולין: "אנו רוצים להרחיב את הידע של משתתפי המסעות על השואה ופשעים אחרים של מלחמת העולם השנייה". 

אתמול הודיע משרד החינוך על ביטול משלחות הקיץ לפולין. מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הסבירה בריאיון נרחב לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "מדינת ישראל נמצאת בתהליכי משא ומתן ובסיטואציה מאוד מקשה מול פולין, שמזה מספר שנים פועלת כדי לכתוב את ההיסטוריה של התקופה של השואה בצורה קצת אחרת. הדין והדברים, גם בסוגיות שנוגעות לתכני המשלחות וגם בסוגיות שקשורות לאבטחתן, כרגע לא מאפשרים את יציאה של משלחות".

האזינו לריאיון עם מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר

לדברי מנכ"לית המשרד, "הדברים האלה צריכים להיפתר ברמת המדינה. כרגע, בהנחיית המדינה, אנחנו לא יכולים בתנאים שנוצרו להוציא את המשלחות לצערנו הגדול. במחלוקות מטופלות על ידי משרד החוץ והגורמים הרלוונטיים".

הפופולריים