הקואליציה נערכת לעוד יום של הפסדים בכנסת: מה "המורדים" רוצים - ומה התוכניות שלהם?

מה "המורדים" רוצים - ומה התוכניות שלהם?

אורבך רוצה ממשלה חלופית, רינאוי-זועבי מבקשת את טובת החברה הערבית, גנאים מעוניין בראשות עיריית סכנין, ביטון דורש שינויים ברפורמות, סילמן חפצה בשיריון והראש של שיקלי כבר בבחירות הבאות | יערה שפירא עושה סדר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סילמן, גנאים, זועבי, אורבך, מורדים
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

בקואליציה נערכים לרצף הפסדים היום (רביעי) בכנסת לקראת ההצבעות בהצעות החוק הפרטיות. בשל כך הם שוקלים לצאת מהמליאה כדי לא להתבזות בהפסדים. בנוסף, חברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי צפויה להצביע עם האופוזיציה בהצעות חוק חברתיות וכאלה שנוגעות לטובת החברה הערבית. שאר ה"מורדים" של הקואליציה מסתפקים לעת עתה בהיעדרות מהמליאה - אך מה התוכניות העתידיות שלהם? 

חבר הכנסת ניר אורבך - ימינה

סטטוס: מעריכים שבינתיים ייעדר כליל מהמליאה. הבטיח שייתמוך בחוק תקנות יו"ש, ושבשבוע הקרוב לא יתמוך בפיזור הכנסת.

מטרה: אורבך מנסה כעת לקיים מגעים להקמת ממשלה חלופית בכנסת הזאת, יחד עם מפלגות ימין שנמצאות באופוזיציה – אבל בקואליציה מעריכים שייכשל.

בקואליציה: אם הניסיון שלו ייכשל כמו שנכשלו ניסיונות אחרים לפניו, בקואליציה מקווים שהתפטרות של גנאים או רינאוי-זועבי תשכנע את אורבך לחזור לחיק הקואליציה, לפחות בינתיים. אולם, בשיחותיו עם חברי הקואליציה הבהיר בימים האחרונים שהתפטרותם לא תספק אותו, מפני שגם אם שניהם יעזבו או ישובו להצביע עם הקואליציה, עדיין יהיה בכנסת תיקו 60 מול האופוזיציה, שיחייב הסתמכות על הרשימה המשותפת בהצבעה על תקציב המדינה.

באופוזיציה: הליכוד נמצא במגעים עם אורבך שבמסגרתם מבטיחים לו שיריון במפלגה ותיק שר בממשלה הבאה, אם אכן ירכיבו אותה. אורבך אומר למקורביו שהוא לא סומך על הבטחות הליכוד, וכי לדעתו לא ניתן יהיה לגבות אותן אם הכנסת תתפזר, אלא רק במצב של הקמת ממשלה אחרת בכנסת הנוכחית.

"יש ממשלה טובה לעם ישראל": זה מה שחשב אורבך לפני שנה 

ג'ידא רינאוי-זועבי - מרצ

סטטוס: היום היא צפויה להצביע לראשונה עם האופוזיציה לא רק בחוק נקודתי, אלא לאורך היום, בהצעות סוציאליות ולטובת החברה הערבית. לקואליציה הודיעה שתצביע עניינית לפי שיקול דעתה ובהתעלם מעמדות מפלגתה, מרצ. כרגע היא מסרבת להתפטר, והודיעה שתתנגד לחוק יו"ש בכל מקרה.

האזינו לריאיון האחרון עם ח"כ רינאוי-זועבי בכאן רשת ב מיום שני האחרון

מטרה: גם בקואליציה וגם באופוזיציה לא בטוחים מה רינאוי-זועבי שואפת להשיג. לדבריה, היא תפעל לטובת החברה הערבית, בין אם בכנסת או מחוץ לה.

בקואליציה: גורמים בממשלה מנסים להציע לה תפקידים באקדמיה, בארגוני חברה אזרחית וברשויות מקומיות כדי שתתפטר מהכנסת, אך בינתיים היא סירבה לכולן.

באופוזיציה: הרשימה המשותפת שומרת עימה על קשר הדוק לטובת שיתוף פעולה בהצבעות. יש האומרים כי היא מקווה לרוץ יחד איתם בבחירות הבאות.

מאזן גנאים - רע"ם

סטטוס: ההערכות הן שייעדר בינתיים מהמליאה. אמר שיתנגד לחוק יו"ש אם יעלה שוב.

מטרה: ההערכות הן כי גנאים מכין את עצמו להתמודדות על ראשות עיריית סכנין, וכי רבות מפעולותיו נגזרות מהשאיפה הזאת. כששואלים אם הוא עתיד להתפטר מהכנסת, הוא משיב שלא יאפשר ללחוץ עליו ויפעל לפי ערכיו ומצפונו.

בקואליציה: במקור הניסיון היה לשכנע אותו להתפטר מהכנסת בתמורה לתמיכה, בעיקר של מפלגתו, בבחירות לעיריית סכנין. ביומיים האחרונים חל שינוי מסוים בטקטיקה מולו, וכעת ברע"ם מנסים לשכנע אותו לתמוך בכל זאת בחוק יו"ש – אם לא ירצה להתפטר מהכנסת.

באופוזיציה: גם בצד הזה מנסים להציע לגנאים עזרה בבחירות העתידיות בסכנין, בהפוך - בתמורה לכך שיפעל נגד הקואליציה. לא ברור מה השפעת השיחות הללו.

מיכאל ביטון - כחול לבן

סטטוס: צפוי להיעדר מהמליאה, פרט להצבעות אי אמון ולהצבעה על חוק יו"ש, שבהן יצביע עם הקואליציה.

מטרה: ביטון מתעקש להחיל שינויים משמעותיים ברפורמות של התחבורה הציבורית ובחקלאות, והודיע שלא יצביע עם הקואליציה עד לקבלת השינויים. הדרישות הן כנראה חלק ממאבק הכוח בין כחול לבן לעבודה, מכיוון שעיקר האש מביטון מכוונת למרב מיכאלי ומגובה בידי גנץ (אף שכרגע ביטון כועס על גנץ, שלדעתו, לא מגבה אותו מספיק).


בקואליציה: מנסים לקרב בין הצדדים, מיכאלי וביטון, כדי שימצאו פתרון שיחזיר את האחרון להצבעות.

באופוזיציה: שמחים מהכאוס, שנגרם לגמרי בלי עזרתם.

עידית סילמן - ימינה

סטטוס: נעדרת מרוב ההצבעות במליאה, אך אומרת שתיעדר שוב מההצבעה על חוק יו"ש כשיעלה, וכן שתתנגד למינוי של מתן כהנא לשר.

מטרה: ללכת בין הטיפות כדי שלא יכריזו עליה כחברת כנסת פורשת, ותוכל לקבל את השיריון שהובטח לה בליכוד לבחירות הבאות.

בנט – ההתרסקות? | עוד יום

בקואליציה: מזכירים לה מדי פעם את האיום בהכרזה כח"כית פורשת, ומזהירים שכל הצבעה בניגוד לעמדת הקואליציה תקרב אותה לשם.

באופוזיציה: לא לוחצים עליה להצביע נגד הקואליציה בחקיקה פרטית שלא צפויה להתקדם, כדי שלא "לבזבז" את נכונותה לעשות זאת. לעומת זאת, מתאמים איתה התנגדות לקואליציה בהצבעות חשובות.

עמיחי שיקלי - ימינה, הוכרז כפורש

סטטוס: מצביע יחד עם הליכוד.

מטרה: לחזק את תדמיתו הציבורית לקראת ניסיון להקים מפלגה חדשה בבחירות הבאות, שהוא יהיה חלק ממנה.

בקואליציה: מחשיבים אותו חלק מהאופוזיציה.

באופוזיציה: מחשיבים אותו חלק מהליכוד.

הפופולריים